Menu

Změny v legislativě

Vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar31.12.2020
Mgr. Martin Glogar31.12.2020

Dne 9. 12. 2020 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 510/2020 Sb. vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2021.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Jako každoročně, Ministerstvo financí v příloze vyhlášky vydané podle § 189 odst. 4 zákoníku práce stanovilo základní sazby zahraničního stravného v cizí měně, tentokrát pro rok 2021. Současně se, s účinností nové vyhlášky, zrušuje vyhláška č. 310/2019 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2020.

Dle důvodové zprávy je základním cílem těchto vyhlášek každoročně zajistit zaměstnancům vysílaným na zahraniční pracovní cesty přiměřenou finanční kompenzaci výdajů na stravování, které jim v této souvislosti vzniknou. Prostřednictvím stanovení základních sazeb stravného pro jednotlivé země jsou zohledňovány rozdílné cenové hladiny v příslušných destinacích. 

Vyhláškou stanovené částky mají uvedeným zaměstnancům pokrýt jejich zvýšené náklady na zajištění běžné celodenní stravy při pracovních cestách v zahraničí ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy, respektive první kvalitativní třídy v rozvojových zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky. V těchto oblastech jde totiž většinou o limitovaný počet vybraných stravovacích zařízení, a to zpravidla pouze hotelových restaurací, v nichž se lze stravovat bezpečně. Výše sazeb je tradičně připravována na základě podkladů a konzultací s českými zastupitelskými úřady v zahraničí, jejichž pracovníci jsou bezprostředně seznámeni s aktuální cenovou hladinou a jejím vývojem ve veřejném stravování v místě svého působení.

Nová vyhláška své účinnosti nabývá dnem 1. 1. 2021.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři