Menu

Změny v legislativě

Vyhláška o státních zkouškách z grafických disciplín

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar24.02.2016
Mgr. Martin Glogar24.02.2016

Dne 22.2.2016 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna pod č. 58/2016 Sb. vyhláška o státních zkouškách z grafických disciplín a o změně vyhlášky č. 3/2015 Sb., o některých dokladech o vzdělání.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vyhláškou vydanou podle § 171 odst. 6 a § 28 odst. 7 a 8 školského zákona Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nově upravuje rozsah a obsah státních zkoušek z grafických disciplín a jejich zkušební řád, pravidla konání zkoušek, včetně přihlašování na zkoušky, pravidla hodnocení výsledků zkoušek, úplatu za zkoušky a způsob její úhrady.

Po novele školského zákona provedené zákonem publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 82/2015 Sb. a účinné v tomto ohledu od 1.9.2015 totiž ministerstvo prostřednictvím jím zřízené a k tomu pověřené právnické osoby zajišťuje státní zkoušky z grafických disciplín. Těmi jsou konkrétně psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopis a stenotypistika. Zkoušky jsou neveřejné, zajišťují je zkušební komisaři, jež jsou zaměstnanci uvedených právnických osob. Přihlásit ke zkoušce se může každý, kdo získal alespoň základní vzdělání, dokladem o úspěšném vykonání státní zkoušky je pak vysvědčení. A právě vydanou vyhláškou ministerstvo stanovilo k praktické realizaci zkoušek nutné podrobnosti.

Současně je novelizována vyhláška č. 3/2015 Sb., o některých dokladech o vzdělání, a to především tím způsobem, že se do ní vkládají vzory tiskopisů vysvědčení státních zkoušek z grafických disciplín, ať již jde o psaní na klávesnici základní, se zvýšenou rychlostí či mistrovské, o těsnopis základní, těsnopis zvýšenou rychlostí či komorní těsnopis, stenotypistiku nebo zpracování textu na počítači.

Vyhláška nabyla účinnosti dnem 22.2.2016.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři