Zákon o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených mimořádnou událostí v areálu muničních skladů Vrbětice

Dne 8. 9. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 324/2021 Sb. zákon o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených mimořádnou událostí v areálu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice a o změně některých zákonů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Výbuch, exploze, požár
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

V podrobnostech upravuje podmínky poskytnutí a výši jednorázového odškodnění územních samosprávných celků a fyzických osob v souvislosti s mimořádnou událostí v areálu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice. 

Důvodová zpráva vysvětluje, že zákon je reakcí na mimořádnou událost, k níž došlo na území Zlínského kraje v roce 2014 a která nemá v polistopadové historii České republiky obdoby. Šlo o explozi velkého množství munice, výbušných nebo jinak nebezpečných látek (ať již látky chemické, prekurzory nebo látky jiné), a to v bývalém areálu Vojenského technického ústavu, s.p., odštěpný závod VTÚVM Slavičín, ve Vlachovicích-Vrběticích. Ta svým rozsahem představuje ojedinělou událost, která si vyžádala mimořádné nasazení složek integrovaného záchranného systému. Jejich zásah byl nejdéle trvajícím zásahem u mimořádné události, trval bezmála šest let. Zákonodárce vnímá, že tato mimořádná událost byla spojena s řadou omezení života místních obyvatel.

Byť stát (respektive složky integrovaného záchranného systému) mimořádnou událost nezpůsobil, ale pouze následně napravoval situaci, která se odehrála ve skladech soukromých subjektů, s přihlédnutím ke skutečnosti, jak dlouho zásah trval a jak negativně na běžný život místních obyvatel působil, přistoupil k přiznání mimořádného jednorázového odškodnění subjektům v zákoně vymezeným. Cílem přitom je zmírnit alespoň některé újmy, které dotčené obce a jejich obyvatelé v souvislosti s mimořádnou událostí v areálu muničního skladu utrpěly.

Své účinnosti zákon nabývá dnem 1. 1. 2022.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články