Zákon o nakládání se zbraněmi v některých případech

Dne 15. 1. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 14/2021 Sb. zákon o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Shutterstock
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

V podrobnostech stanovuje zákaz ozbrojených skupin a opatření, která může stanovit vláda ve vztahu k podmínkám nakládání se zbraněmi v případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky. Novelizuje rovněž krizový zákon a zákon o správních poplatcích. 

Zákonodárce vysvětluje, že jeho cílem bylo prostřednictvím zákona zejména znemožnit, aby se paramilitární skupiny fungující mimo relevantní bezpečnostní systém České republiky vyzbrojovaly a aby se zbraněmi usilovaly o prosazování svých ideologických cílů, a také zajistit vznik a existenci systému střelecké přípravy tak, aby taková právní úprava byla využitelná pro potřeby různorodých systémů přípravy obyvatelstva k obraně státu nebo ke zvládání mimořádných situací, případně ke zvyšování schopností a dovedností pro účely reakce na jiné rizikové situace ve sféře vnitřní bezpečnosti. V důvodové zprávě dále zmiňuje rovněž možnost adekvátně reflektovat možné potřeby státu, pokud jde o nakládání se zbraněmi a některými dalšími obdobnými předměty v krizových situacích, ale i aspekty další.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 30. 1. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články