Zákon o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině

Dne 27. 5. 2022 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 128/2022 Sb. zákon o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Daně, účetnictví, daň z příjmů.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

V podrobnostech vymezuje opatření v oblasti odpočtu bezúplatného plnění od základu daně, v oblasti osvobození od daně z příjmů, v oblasti daňových výdajů a v oblasti správních poplatků.

Zákonodárce v důvodové zprávě vysvětluje, že k přijetí těchto opatření přistoupil v reakci na válečný konflikt na území Ukrajiny v roce 2022. Jejich deklarovaným cílem přitom je daňově podpořit dobročinné aktivity poplatníků směřující k pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům v tomto konfliktu a umožnit správnímu úřadu upustit od vybrání správních poplatků od fyzických osob, na které dopadly následky válečného konfliktu na území Ukrajiny. Nemá přitom jít o plošné upuštění od výběru všech správních poplatků, nýbrž o možnost upuštění pouze u těch, u kterých to při posouzení aktuální situace a nezbytnosti příslušný správní úřad uzná za vhodné, to vše při zachování základních principů správy daní a v rámci ústavních kautel.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 28. 5. 2022.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články