Menu

Změny v legislativě

Změny v zákonech v oblasti peněžního oběhu a devizového hospodářství

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar25.10.2016
Mgr. Martin Glogar25.10.2016Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dne 3.10.2016 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 323/2016 Sb. zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti peněžního oběhu a devizového hospodářství a kterým se zrušuje zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů.

Novým zákonem je novelizován především zákon o oběhu bankovek a mincí. Primárním účelem této novely je, dle důvodové zprávy, zajistit jeho soulad s požadavky praxe, stejně tak jako legislativní zpřehlednění jeho textu. Aplikační praxe totiž měla poukázat na problematičnost jeho některých ustanovení. Konkrétně má jít například o definici nestandardně poškozených tuzemských bankovek a nestandardně poškozených tuzemských mincí, jež se měla ukázat jako příliš široká, nebo o nadmíru přísné požadavky na tzv. neanonymní technická zařízení přijímající, vyměňující či vyplácející tuzemské bankovky či tuzemské mince. Tady jde zejména o bankomaty či automatické pokladní systémy. Deklarovaným cílem pak je snížit zátěž dotčených subjektů při výměně nestandardně poškozených bankovek a mincí a sladit právní úpravu s politikou České národní banky uplatňovanou v oblasti klasifikace poškozených bankovek a mincí a s tím související výměny tuzemských bankovek a mincí. Vše by mělo přispět ke zlepšení podmínek pro zajišťování plynulého a efektivního peněžního oběhu hotovosti.

Zákonem je novelizován rovněž krizový zákon a trestní zákoník, a to v souvislosti se zrušením devizového zákona z roku 1995. Ten se totiž, dle zákonodárce, stal v důsledku rapidního úbytku jeho materie vlivem postupné liberalizace nadbytečným a s výjimkou jediného jeho ustanovení týkajícího se nouzového stavu v devizovém hospodářství je možné jej zrušit bez náhrady. To také zákonodárce činí. A právě krizový zákon byl vyhodnocen jako vhodný zákon k převzetí problematiky nouzového stavu v devizovém hospodářství.

Zákon nabyl účinnosti dnem 18.10.2016.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři