Senát schválil novelu služebního zákona

Dne 1.10.2014 schválil Senát Parlamentu České republiky na své schůzi návrh skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon), jenž byl v Poslanecké sněmovně projednáván jako tisk 71/0, v Senátu pak pod číslem senátního tisku 336.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.

Díky této novele má služební zákon publikovaný ve Sbírce zákonů již v roce 2002 nabýt po více než dvanácti letech své účinnosti, byť v zásadně pozměněné podobě. Dle důvodové zprávy totiž státní správě chybí, kromě dokončení reformy veřejné správy na ústřední úrovni, především účinný služební zákon. Vychází se z předpokladu, že státní službu je nezbytné jednotně organizovat, řídit, kontrolovat a výrazněji oddělit od politického vlivu, rovněž je deklarována potřeba napříště prostřednictvím centrální systemizace schvalované vládou zabránit nepromyšleným a chaotickým zásahům do struktury veřejné správy. Absence chybějícího služebního zákona se má negativně projevovat právě na ústřední úrovni státní správy, kdy nestabilita odborného úřednického aparátu, nevyvozování odpovědnosti za zjevná řídící či pracovní selhání, netransparentnost rozdělení odpovědnosti, absence koncepčního řízení a v zásadě nulová horizontální spolupráce či koordinace na ústřední úrovni má zásadně negativně ovlivňovat kvalitu veřejné správy. K odstranění všech těchto negativních jevů má právě služební zákon významně přispět.

Zákon byl dne 3.10.2014 doručen k podpisu prezidentu republiky. Pokud jej ten podepíše, o čemž však sám již dříve vyjádřil své pochybnosti, nic nebude bránit jeho publikaci ve Sbírce zákonů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19

Zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19

Dne 19. 3. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 136/2021 Sb. zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19 a o změně některých dalších zákonů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu