Rozhodnutí o podpisu a uzavření Dohody mezi Evropskou unií a Republikou Mali o postavení vojenské mise EU s cílem přispět k výcviku malijských ozbrojených sil

Dne 16.4.2013 bylo v Úředním věstníku EU, řada L, č. 106, str. 1, zveřejněno rozhodnutí Rady 2013/178/SZBP ze dne 25.2.2013 o podpisu a uzavření Dohody mezi Evropskou unií a Republikou Mali o postavení vojenské mise Evropské unie s cílem přispět k výcviku malijských ozbrojených sil (EUTM Mali) v Republice Mali. Na stranách 2 až 6 pak bylo publikováno znění samotné dohody.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Podnětem k uzavření dohody byl zvací dopis prezidenta Republiky Mali ze dne 24.12.2012 zaslaný vysoké představitelce EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, v němž Evropskou unii žádá o rozmístění vojenské výcvikové mise na jejím území. Následně bylo dne 17.1.2013 přijato Radou rozhodnutí 2013/34/SZBP o vojenské misi Evropské unie s cílem přispět k výcviku malijských ozbrojených sil. Toto rozhodnutí předpokládalo, že postavení jednotek pod vedením EU a personálu EUTM Mali, včetně jejich výsad, imunit a dalších záruk nezbytných pro splnění a řádné fungování jejich mise, bude předmětem dohody. Na základě toho byla taková dohoda sjednána a posléze podepsána, přičemž podmínkou jejího podpisu bylo schválení ve formě právě vydaného rozhodnutí.

Rozhodnutí vstoupilo v platnost dnem 25.2.2013, v návaznosti na něj byla dohoda v Bamaku podepsána dne 4.4.2013, přičemž v platnost vstoupila stejného dne a zůstane v platnosti do dne odjezdu poslední složky EUTM Mali a posledních pracovníků EUTM Mali, oznámeného ze strany EUTM Mali.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články