Europoslanci zpřísnili pravidla na ochranu osobních dat

Osobní údaje občanů Evropské unie budou v budoucnu lépe chráněné. Evropský parlament dnes ve Štrasburku schválil soubor pravidel, která mají zajistit obyvatelům unie větší kontrolu nad daty, které o nich firmy shromažďují. Pro společnosti bude naopak přesun těchto údajů v rámci EU snadnější, za prohřešky jim ale hrozí pokuty v přepočtu až do tří miliard korun.

Foto: Fotolia

Nová pravidla mají nahradit takřka dvě desetiletí staré unijní zákony o ochraně dat. Ty jsou totiž vzhledem k prudkému rozvoji informačních technologií, globalizaci a rozsahu používání údajů pro právní a bezpečnostní účely zastaralé.

Úprava má také poskytnout občanům lepší ochranu před možným sledováním. Všechny společnosti tak například budou muset před poskytnutím dat o jakémkoli občanovi EU neunijní zemi požádat o svolení příslušný národní úřad, který má dohled nad ochranou dat na starosti. To se bude týkat i vyhledávacích portálů, sociálních sítí či poskytovatelů takzvaných cloudových služeb, tedy provozovatelů internetových úložišť a programů.

Pokud společnosti nebudou nařízení respektovat, budou jim hrozit pokuty až 100 milionů eur (2,7 miliardy korun), případně ve výši pěti procent jejich celosvětového ročního obratu.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články