Menu

Aktuality

Ministerstva se liší v pohledu na poslanecké změny v advokacii

AktualityČTK20.07.2016
ČTK20.07.2016

Praha 20. července (ČTK) - Ministerstvo spravedlnosti podpořilo poslaneckou novelu, která přináší změny ve zkouškách advokátů. Je ale proti zrušení maximální desetitisícové hranice poplatku za vykonání advokátní zkoušky. Ministerstvo vnitra je k předloze ještě kritičtější. Vyplývá to ze stanovisek úřadů, která byla dnes zveřejněna na vládním webu.

Novelu předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a ODS z ústavně-právního výboru s cílem zkvalitnit výběr advokátů. Advokátské zkoušce by podle předlohy měl předcházel písemný test k ověření teoretických znalostí zájemců. K samotné zkoušce by byli připuštěni jen v případě jeho úspěšného složení. Stanovení výše poplatku za složení zkoušky chtějí svěřit předpisu České advokátní komory.

Ministerstvo spravedlnosti se proti tomu postavilo. Podle něj by poplatek měl být zakotven v zákoně, "nikoli pouze v předpise vydávaném komorou, a to zejména z hlediska zachování větší míry právní jistoty, legitimního očekávání a předvídatelnosti".

Poslanci rovněž chtějí, aby advokát směl školit nejvýše tři koncipienty. V určitých případech by ale nemusel mít za sebou tříletou praxi, pokud by předtím působil například jako soudce. Podle ministerstva spravedlnosti by tím ovšem mohla být zvýhodněna určitá skupina školitelů.

Ministerstvo vnitra má za to, že omezení počtu koncipientů u jednoho advokáta nebude mít na zvýšení kvality jejich přípravy vliv. Je naopak proti zavádění podmínky tříleté praxe pro školící advokáty. "U začínajícího advokáta je náplň činnosti více různorodá a lépe koncipienta připraví na vlastní výkon advokacie," uvedlo vnitro.

Vláda, která se má novelou zabývat na některém z příštích zasedání, by se podle předkládací zprávy měla k novele postavit neutrálně.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři