Nový zákon o zakázkách hodnotí negativně přes polovinu zadavatelů

Praha 11. října (ČTK) - Nový zákon o zadávání veřejných zakázek není transparentnější než ten starý. Myslí si to více než polovina veřejných zadavatelů, které ve svém průzkumu oslovila poradenská společnost Otidea a jehož výsledky má ČTK k dispozici. Za transparentnější ho považuje 35,7 procenta respondentů. Zbytek oslovených institucí nedokáže situaci posoudit. Průzkumu se zúčastnilo zhruba 250 veřejných zadavatelů. Zákon platí od začátku října.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Výsledek mě nepřekvapuje. Domnívám se, že přílišné uvolnění pravidel a nejednoznačnost zákona nás v některých případech vrací před velkou transparentní novelu z roku 2012. Například institut odstranění komisí, které se staly dobrovolnými, může být velmi rizikovým faktorem," uvedla Kateřina Koláčková, ředitelka firmy Otidea, která se mimo jiné zabývá poradenstvím v oblasti veřejných zakázek. Povinnost ustanovit komisi pro otevírání, posouzení a hodnocení nabídek má zadavatel podle nového zákona až od zakázky za 300 milionů korun. Dosud musela být minimálně pětičlenná komise u zakázek na dodávky a služby od dvou milionů korun a v případě stavebních zakázek od šesti milionů.

Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že určitá část veřejných zakázek je zmanipulovaná. Pouze pět procent respondentů uvedlo, že tomu tak není. Naopak 70 procent zadavatelů odpovědělo, že je zmanipulovaná více než třetina zakázek.

Zjednodušení veřejných zakázek přinese nový zákon podle 62 procent respondentů, 13 procent se domnívá, že zjednodušení bude výrazné. Zhruba čtvrtina veřejných zadavatelů se naopak domnívá, že to není dobrá změna. "Nový zákon částečné zjednodušení umožní, ale bude hodně záležet na samotných zadavatelích, jaké si vypracují vnitřní předpisy pro záležitosti, které nový zákon nevymezuje. A ještě více bude záležet na tom, jak se na takové zjednodušení budou dívat kontrolní a auditní orgány," doplnil projektový manažer pro veřejné zakázky firmy Otidea Vladimír Levandovský.

Nový zákon stanovuje u některých veřejných zakázek povinnost hodnocení podle více kritérií, nejen cenového. Více než dvě třetiny zadavatelů to vnímají pozitivně. Skeptický pohled má pět procent respondentů. Zhruba tři čtvrtiny institucí ovšem uvedly, že dosud hodnotily zakázky ve většině případů podle nejnižší ceny. Pouze každá desátá odpověděla, že toto kritérium používá zcela výjimečně nebo vůbec.

Do konce září platil zákon o veřejných zakázkách z roku 2006, který byl několikrát novelizován. Od nového zákona si předkládající Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje hlavně to, že zadavatelé dostanou více kritérií k hodnocení kvality nabídek. Neměli by tak vybírat jen podle ceny. Zákon zadavatelům umožní také vyloučit nespolehlivé uchazeče a vítězné firmy budou muset odkrývat skutečné vlastníky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články