Pokuta 820.000 korun pro ministerstvo financí podle NSS platí

Brno 6. března (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil do hry pokutu 820.000 korun, kterou ministerstvu financí v roce 2017 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Soud vyhověl kasační stížnosti ÚOHS a zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který tuto pokutu rušil, a vrátil krajskému soudu případ k novému projednání. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce NSS.

ČTK Česká tisková kancelář

Sankce se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému Státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Nepodařilo se mu totiž prokázat, že požadovanou podporu mohla z technických důvodů naplnit pouze firma IBM, které zakázku zadala. Rozhodnutí úřadu potvrdil i jeho předseda Petr Rafaj, ministerstvo se poté obrátilo na brněnský krajský soud.

Krajský soud dospěl k závěru, že sporná smlouva, kvůli které ministerstvo pokutu dostalo, byla pouze rozšířením dříve uzavřené smlouvy s firmou IBM a nebyl tak důvod na ni vypisovat výběrové řízení. Pokutu zrušil a nařídil ÚOHS, aby se případem zabýval znovu a zohlednil právní názor soudu.

Antimonopolní úřad se bránil podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu a ten mu vyhověl. Krajský soud teď musí znovu rozhodnout a zohlednit při tom stanovisko NSS.

Pokutu 820.000 korun muselo ministerstvo zaplatit už v roce 2017, kdy ji potvrdil předseda Rafaj.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři