Právo v roušce - vzory smluv a dokumentů pro současnou krizi

"Právo v roušce je „první pomocí“ pro ty, kterým koronavirus a související opatření dělají vrásky na čele. Poskytuje vzory, které ulehčí změnu nebo ukončení smlouvy s obchodním partnerem nebo při úpravě pracovních vztahů se zaměstnanci, pro které nemáte práci. Obsahuje i spoustu dalších vzorů v oblasti daní, veřejných zakázek nebo insolvence. Uvědomujeme si, že v současné situaci není leckdy čas, síla ani peníze na to shánět právníka. Proto jsme chtěli situaci všem co nejvíce ulehčit a dali jsme s ostatními advokáty hlavy dohromady.“ říká Jiří Helán z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN.

Foto: Shutterstock

„Webové stránky projektu jsou přehledně rozčleněny podle toho, jakou situaci zrovna řešíte. Snažili jsme se postihnout co nejvíce oblastí. Každý ze vzorů obsahuje vždy jednoduchý návod, který popisuje, jak ho použít,“ říká Jiří Helán z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN.

Například sekce smluvního práva obsahuje hned několik vzorů, které vám pomohou tehdy, pokud nemůžete vy nebo váš obchodní partner plnit. Jsou zde vzory pokrývající celý proces vyjednávání s obchodním partnerem. Na začátku můžete druhé straně jen oznámit, že nemůžete plnit. Tím lze zabránit vzniku vaší odpovědnosti za škodu. Případně můžete druhou stranu vyzvat k tomu, abyste jednání o smlouvě obnovili a uzavřeli dodatek ke smlouvě. Stáhnout si můžete i vzorový dodatek. A pokud se na změně smlouvy neshodnete, můžete se na ukončení smlouvy dohodnout. Projekt však myslí i na situace, kdy dohoda nebude možná. Pro tento účel nabízí vzor odstoupení od smlouvy. Zároveň můžete využít i vzorů některých nejčastěji používaných smluv, mezi něž patří smlouva o výpůjčce nebo darovací smlouva.

Část věnovaná pracovnímu právu myslí na různé situace, které nyní zaměstnavatelé řeší. Pokud pro zaměstnance máte práci a můžou pracovat z domova, je vhodné o tom uzavřít dohodu. V momentě, kdy pro zaměstnance máte práci jenom na část pracovní doby (tzv. kurzarbeit) můžete vydat vnitřní předpis a dočasně snížit mzdu, případně se na tom dohodnout s odbory. Tvůrci projektu nezapomněli ani na vzory pro nepříjemné situace, kterým se každý snaží vyhnout. Pokud potřebujete rušit pracovní místa anebo dávat výpovědi, i tyto vzory zde najdete.

„Naše kancelář se podílela i na vypracování vzorů, které mohou použít jak zadavatelé, tak účastníci veřejných zakázek. V současné situaci například někteří dodavatelé nemají vůbec čas a leckdy ani možnost podat nabídku anebo splnit výzvy zadavatelů k předložení požadovaných dokladů. Potřebujete výpis z rejstříku trestů, potvrzení o tom, že nemáte dluhy na daních nebo sociálním a zdravotním, a další doklady. Orgány, které tyto doklady vydávají, teď musí řešit svoje vlastní vnitřní problémy a doklady není jednoduché získat včas. Pokud nemají dodavatelé možnost splnit lhůty zadavatelů a nesplní podmínky zadávacího řízení, je to nevýhodné pro obě strany. Zadavatel nemá na výběr z pestré nabídky dodavatelé. Dodavatelé zase přicházejí o peníze ze zakázek a tím i o práci pro svoje zaměstnance,“ uvádí Jiří Helán. Z toho důvodu na stránkách projektu najdete vzory žádostí o prodloužení nebo prominutí lhůt anebo vzor pro změnu zadávací dokumentace, pokud má zadavatel zájem doplnit do návrhu smlouvy ustanovení o vyšší moci.

Na stránkách projektu si však můžete stáhnout i další vzory v oblasti daní, náhrady škody od státu, insolvencí nebo zdravotnického práva. Dalším dokumenty a oblasti budou časem přibývat.

www.pravovrousce.cz

Hodnocení článku
66%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články