Menu

Aktuality

Průvodce mzdovou problematikou

AktualityBlanka Marková11.03.2018
Blanka Marková11.03.2018

Určitě se každý, kdo se zabývá účetnictvím a ostatními ekonomickými činnostmi, dostane do situace, kdy neví, z jakého konce začít řešit problém. Neustálé změny zákonů už nejde ani registrovat, a mít jistotu, že jsem klientovi poskytla opravdu vyčerpávající informace při řešení jeho problému, to je jenom oblast sci-fi.

V rámci těchto činností je mzdová problematika samostatným odvětvím. Mzdové účetní jsou nedostatkové zboží. Na mzdovou účetní se kladou nároky, které ji někdy ani nepřísluší řešit. Podnikatelé jsou přesvědčeni, mzdová účetní zvládne personalistiku, mzdy, daně, účetnictví, exekuce a srážky z mezd, mezitím dokáže vyřídit dotace na Úřadu práce. Pracovní smlouvy zvládne s lehkostí studovaného doktora práv a odvody daní s berňákem vyřídí klapnutím do počítače.

Jsem daňová poradkyně, nejsem specialistka na mzdovou problematiku. Při řešení problémů svých klientů ale přehled o personálních a mzdových problémech musím mít.

Dostala se mi do rukou publikace od Pěvy Čoukové „Průvodce mzdovou problematikou pro rok 2018“.

Velmi oceňuji výsledek, který se Pěvě vydáním Průvodce podařil. Podařilo se jí dát dohromady tým autorů, který – každý ve svém oddíle – popisuje, na co si dát pozor při zaměstnávání pracovníků.

Je velmi srozumitelně rozdělen na jednotlivé kapitoly, které mě vedou od uzavření pracovního poměru, přes odměňování a péči o zaměstnance, až k úskalím, které číhají v kontrolách, zejména IBP.

Knihu zcela jistě znají a používají mzdové účetní. Dovoluji si ale knihu doporučit všem, kteří nejsou specialisté na mzdy, ale potřebují se v nich orientovat. Na 670 stranách lze najít opravdu komplexní vysvětlení všech problémů, se kterými se při zaměstnávání lze setkat.

Průvodce mzdovou problematikou není kniha, kterou přečtete jedním dechem od začátku do konce. Naopak, při čtení jednotlivých kapitol jsem občas nabývala dojmu, že někoho zaměstnávat může jenom dobrodruh. Naši zákonodárci se zbláznili. Mzdy a personalistika jsou tak složité, že v tomto odvětví neudělat chybu není možné. A jako vždy, za všechno jsou sankce.

Nakonec jsem ocenila přehledné tabulky změn pro rok 2018, které by mi pravděpodobně unikly. A také odkazy na zákony, vzory a předpisy, které ke mzdám patří.

Děkuji Pěvě a jejímu kolektivu za opravdu profesionálně odvedenou práci, která dokáže usnadnit práci nám ostatním. S čistým svědomím si dovoluji doporučit publikaci pro veřejnost, nejen odbornou.

Blanka Markovádaňová poradkyně
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři