Se svoláním schůze Sněmovny kvůli koronaviru se nyní nepočítá

Praha 17. března (ČTK) - Se svoláním schůze Sněmovny k jednání ve stavu legislativní nouze o opatřeních proti šíření nákazy koronavirem se nyní nepočítá. Novinářům to po jednání sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka je Sněmovna připravena se kdykoli sejít, pokud o to vláda požádá. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že dnešní schůzka nesplnila jeho očekávání, premiér si podle něj pletl jednání s tiskovou konferencí. Podobně se vyjádřil i předseda STAN Vít Rakušan. Podle předsedy SPD Tomia Okamury Babiš na jednání slíbil, že zhruba za 14 dnů by měly být k dispozici roušky pro všechny občany.

ČTK Česká tisková kancelář

Část sněmovních stran volala po svolání mimořádné schůze ve stavu legislativní nouze, aby bylo možné upravit pravidla pro čerpání ošetřovného a rozšířit ho i na živnostníky. Vláda ale dnes rozhodla, že tyto úpravy nebude řešit novelou zákona, ale vydáním ministerské vyhlášky. Bartoš dnes po schůzce stran řekl, že s jednáním Sněmovny nyní nepočítá. Ani podle Okamury žádný termín pro schůzi poslanců stanoven nebyl.

"Jsme všichni připraveni se sejít neprodleně, jak o to vláda požádá a bude potřebovat pomoc ze Sněmovny. To se týká i změny státního rozpočtu na letošní rok. Ale to je v tuto chvíli předčasné, my čekáme na požadavek vlády. Jsme připraveni se sejít prakticky okamžitě," řekl Faltýnek. "Samozřejmě, že vyjdeme maximálně vstříc," uvedl k možnému jednání Sněmovny ve stavu legislativní nouze předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

Fiala upozornil, že ve stavu legislativní nouze může Sněmovna projednávat pouze vládní návrhy. "My jsme připraveni rozumné kroky podpořit, podpořit je rychle, bez problémů. Ale vláda musí mít sama představu, co chce dělat a jakým způsobem to bude dělat," řekl Fiala. Na dnešním jednání prý takovou představu neslyšel.

Předseda ODS také po schůzce řekl, že jednání nesplnilo jeho očekávání. ODS na jednání přicházela s požadavkem, aby vláda otevřeně komunikovala o situaci kolem nákazy, včetně zpráv o dostupnosti ochranných pomůcek pro zdravotníky. Strana také navrhovala několik opatření, která by podle nich měla pomoci ekonomice.

Fiala podotkl, že si Babiš jednání pletl s tiskovou konferencí. Podobně se vyjádřil i Rakušan, podle něhož premiér "neřekl nic víc než floskule, které používá na tiskovce". Babišovo vystoupení kritizovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "O co víc otázek padlo, o to méně odpovědí jsme dostali," řekla novinářům. Předseda lidovců Marian Jurečka řekl, že se účastníci schůzky nedočkali konkrétní odpovědi na to, kdy budou pro která zařízení zajištěny ochranné pomůcky. Babiš podle něj ani nepřistoupil na požadavek KDU-ČSL, aby vláda nařídila všem nosit na veřejnosti roušky.

Naopak Faltýnek hodnotil jednání jako korektní a konstruktivní. "Sice zněla kritika na zajišťování materiálu. ale nakonec jsme se dohodli, že v komunikaci budeme pokračovat," řekl. Podle něj ze strany opozice zazněla nabídka na spolupráci při řešení situace. Řekl také, že na dotazy opozice ohledně dalšího vývoje nyní nikdo není schopen odpovědět.

Rakušan nicméně uvítal příslib náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že hygienické stanice budou povinně informovat starosty o výskytu koronaviru v jejich obcích. Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na schůzce přislíbil rozšíření programu bezúročných půjček se státní garancí i o půjčky nižší než půl milionu.

Podle Okamury se mluvilo i o možnosti zajištění roušek pro všechny občany. "Na dotaz, kdy budou roušky/respirátory pro všech deset milionů občanů mi premiér sdělil, že cca do 14 dnů, budou zdarma a distribuovány přes místní samosprávy," uvedl Okamura na twitteru.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři