Menu

Aktuality

Snadnější vyhledávání judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Díky instruktážnímu videu ministerstva spravedlnosti.

AktualityMinisterstvo spravedlnosti18.12.2016
Ministerstvo spravedlnosti18.12.2016

Ministerstvo spravedlnosti ČR se rozhodlo ještě více zpřístupnit důležitá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) prostřednictvím instruktážního videa. Již více než rok mají čeští občané přístup k této judikatuře prostřednictvím databáze judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Pro širší veřejnost může být poněkud komplikované se v nepřeberném množství rozsudků ihned ESLP zorientovat. Video má však ukázat, že nalézt potřebnou judikaturu nemusí být až tak těžké.

Databáze má především dva účely. Zajistit používání a provádění Evropské úmluvy o lidských právech na vnitrostátní úrovni a zpřístupnit judikaturu ESLP odborné i širší veřejnosti v českém jazyce. Snahou ministerstva spravedlnosti zajistit, aby byl přístup k judikatuře pro všechny občany opravdu co nejjednodušší.

Kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP proto nechala profesionálně zpracovat podrobné instruktážní video. To začínající uživatele databáze snadno provede procesem vyhledávání a osvětlí jim význam databáze. Najdou jej jednak na úvodní stránce databáze a také na Youtube kanálu Ministerstva spravedlnosti ČR. Krátký film, ve kterém účinkuje bývalý zaměstnanec ministerstva a herec MgA. Zdeněk Pecha, vtipným způsobem vyzdvihuje přínos databáze a pomáhá zorientovat se v jednotlivých vyhledávacích funkcích aplikace.

Ministerstvo si od videa slibuje, že díky němu bude ještě více lidí moci nacházet důležitá rozhodnutí ESLP. Snaží se tak naplňovat přání, které již v loňském roce vyjádřil ministr spravedlnosti Robert Pelikán: „Databáze významně přispěje i k tomu, že Evropská úmluva o lidských právech bude orgány veřejné moci v České republice každodenně naplňována. Ubude tak důvodů, proč se čeští občané musí na štrasburský soud obracet.“

Odkaz na video v rámci databáze judikatury Evropského soudu pro lidská práva (na levé straně obrazovky): http://datalot.justice.cz/justice/judikatura_eslp.nsf/uvod

Odkaz na video na Youtube kanálu Ministerstva spravedlnosti ČR: https://youtu.be/x9xp8dPv63U

O databázi judikatury ESLP

Databáze obsahuje veškerou judikaturu štrasburského soudu doposud vydanou v řízeních proti České republice. Kromě toho se v ní nachází také anotace nejvýznamnějších aktuálních rozsudků a rozhodnutí vydaných proti jiným smluvním státům Evropské úmluvy o lidských právech. Výběr těchto anotací je realizován ve spolupráci s Ústavním, Nejvyšším a Nejvyšším správním soudem, jako i Kanceláří veřejného ochránce práv tak, aby zahrnoval významné judikáty pokrývající všechny oblasti relevantní pro české právní prostředí. Databáze k dnešnímu dni čítá na 850 judikátů a je průběžně doplňována o aktuální významné rozsudky.

Databáze vznikla jako jedno z opatření reagujících na mezinárodní výzvy k zajištění používání a provádění Úmluvy na vnitrostátní úrovni. Sleduje účel zpřístupnit odborné i širší veřejnosti judikaturu ESLP, která z velké části existuje pouze v anglickém či francouzském jazyce. Zároveň si klade za cíl umožnit snadnější orientaci v této judikatuře, která dnes čítá rozsudky a rozhodnutí v řádu desetitisíců.

Vyhledávací kritéria databáze jsou uzpůsobena vnitrostátním uživatelům. K potřebným informacím má tak přístup každý. A to i běžný občan, který se v problematice štrasburského soudu příliš neorientuje.

0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři