Menu

Aktuality

Společný seminář SP ČR a KDP ČR k daňové uznatelnosti výdajů na výzkum a vývoj

AktualityKomora daňových poradců ČRSvaz průmyslu a dopravy ČR14.09.2016
Komora daňových poradců ČRSvaz průmyslu a dopravy ČR14.09.2016

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) dlouhodobě upozorňuje na nejistotu spojenou s aplikací odčitatelné položky na výzkum a vývoj dle zákona o daních z příjmů. Proto uspořádal ve spolupráci s Komorou daňových poradců ČR (KDP ČR) v prostorách VŠE v Praze seminář věnovaný této problematice. Vystoupili na něm daňoví poradci, zástupci Ministerstva financí ČR, Finanční správy, Úřadu vlády ČR a Technologické agentury ČR. Cílem semináře bylo rekapitulovat současný stav v této oblasti a předat zkušenosti z praktické aplikace odčitatelné položky z pohledu daňových poplatníků a vnést více světla do této ne zcela jasné oblasti.

Paní Ilona Součková z Generálního finančního ředitelství (GFŘ) hovořila o vývoji legislativy a judikatury k odečitatelné položce na vědu a výzkum. Zdůraznila, že GFŘ momentálně hledá cestu k zajištění spolupráce s odborníky, kteří by potvrdili oprávněnost výdajů firem na výzkum a vývoj pro uplatnění odčitatelné položky ze základu daně. „V roce 2015 odpočet využilo 1251 poplatníků, kteří uspořili na daních více než 2 mld. Kč. Odčitatelná položka se uplatňuje zejména ve strojírenství, ale také v IT technologiích. Významná je také pro automobilový průmysl,“ uvedla Součková. V souvislosti s prováděním daňových kontrol říká, že prvek novosti není v této souvislosti předmětem nejčastějších sporů. „Poplatníci nejvíce chybují ve formálních náležitostech projektů a v uplatnění nákladů v odpočtu. V návaznosti na kontroly prvku novosti je tak potřeba znaleckých posudků okrajová,“ konstatovala.

S vývojem judikatury k odečitatelné položce k výdajům na výzkum a vývoj seznámil účastníky semináře daňový poradce a člen prezidia KDP ČR Jiří Nesrovnal. „Judikatura, především Nejvyššího správního soudu, má velký význam pro současné i budoucí posouzení nejasností ve výkladu a nastavení legislativy, což pomáhá v jednoznačnějším výkladu pravidel na straně poplatníků i správců daně,“ uvedl.

Člen představenstva Technologické agentury ČR (TA ČR) Miroslav Janeček hovořil o vývoji využití daňových úlev na výzkum a vývoj a problematice tzv. prvku novosti. Uvedl, že TA ČR disponuje odbornou kompetencí, tedy znalostmi a zkušenostmi, aby mohla efektivně vstoupit do této problematiky a v této věci se účinně angažovat. „Z mezinárodního srovnání vyplývá, že se při posouzení novosti vychází ze stejných principů, zejména pak z tzv. Frascatti manuálu. Bez ohledu na přesný výklad definicí, který se může v různých státech mírně lišit, je ale vždy klíčem to, aby v rámci projektů VaV vznikaly nové znalosti a dovednosti,“ dodal Janeček.

Celkově zástupci firem v diskusi upozorňovali na přetrvávající nejasnosti, například v oblasti časového rozlišení nákladů na VaV, ale vítají, že se SP ČR spolu s KDP ČR a zástupci státní správy snaží tuto problematiku firmám zpřehlednit.

0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři