Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

Praha 25. ledna (ČTK) - Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), nabude účinnosti po 15 dnech. Pokud se Babiš do té doby nezbaví svých firem, přijdou tyto podniky o šanci ucházet se o státní dotace.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Sněmovna zákon schválila navzdory vetu prezidenta Miloše Zemana. Ten už při vyhlášení veta upozornil na to, že pokud ho poslanci přehlasují, napadne zákon u Ústavního soudu. Babiš už dříve novinářům řekl, že prezidenta o stížnost nežádal. Pokud by ji Zeman nepodal, obrátí se na Ústavní soud poslanecký klub hnutí ANO.

Podle zákona nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Agrofert je největší producent v českém zemědělství a potravinářství, dvojka v chemickém průmyslu a významný subjekt i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává více než 34.000 lidí.

Vicepremiér v pořadu Babišova kavárna na YouTube prohlásil, že svůj majetek převede do svěřenského fondu. "Určitě správcem ve fondu nebo ve fondech nebude nikdo z rodiny. Určitě budu hledat nějaké lidi, kterým věřím," řekl také. Sám sebe správcem fondu nejmenuje, od firmy se odřízne a nebude na ni mít žádný vliv, dodal.

Babiš chce situaci kolem svého majetku vyřešit co nejdříve. "Já předpokládám, že nejpozději začátkem února to udělám, před účinností toho zákona," řekl. Už dříve uváděl, že to pro něj bude nákladná záležitost, na kterou má málo času.

Během dnešního jednání koaliční rady Babiš novinářům řekl, že věc více méně neřeší. "Řeší to právníci. Až to bude připraveno, tak půjdu k notáři a podepíšu pár papírů. Veřejnost budu informovat v momentu, až nastane ten akt, že přijdu na přání tradičních politických stran o firmu," uvedl. K notáři se novináře vzít nechystá. "Já myslím, že jsem politik, který se vysvlékl už úplně do naha, ale ty kalhotky bych si s dovolením ještě ponechal," dodal.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny, takže Babiše nezasáhne okamžitě. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články