Zástupci vlády se dohodli s vrcholnými představiteli justice na řešení doplatků platů soudců a státních zástupců

Na dnešním jednání, které iniciovala ministryně spravedlnosti Helena Válková, došlo ke kompromisu v otázce dorovnání platů soudců a státních zástupců v návaznosti na rozsudek Nejvyššího soudu. Zástupci vlády a justice se dohodli, že ministryně spravedlnosti předloží na pondělní jednání vlády návrh usnesení, na základě kterého by všichni soudci a státní zástupci dostali zpětně doplacenu částku dorovnávající platovou základnu za roky 2012, 2013 a 2014 tak, jak ji ve svém rozsudku vymezil Nejvyšší soud.

Podle předběžných propočtů Ministerstva spravedlnosti by šlo v souhrnu o finanční prostředky ve výši 1,2 miliardy korun. Podmínkou dohody o narovnání je, že soudci a státní zástupci neuplatní své nároky soudní cestou a již podané žaloby vezmou zpět.  

Zástupci vlády a vrcholní představitelé justice dnes ocenili především konstruktivnost jednání a nalezení kompromisu. „Mám radost, že stovky hodin a příprav právních a ekonomických analýz nás nakonec dovedly k dobrému výsledku,“ komentovala výstup z dnešního jednání ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Ministr kultury Daniel Herman, který se jednání rovněž zúčastnil, vyzdvihl zejména vyjednávací schopnosti ministryně spravedlnosti: „Paní ministryni se podařilo zachránit ze státního rozpočtu nemalou částku finančních prostředků. Vzdávám kompliment za profesionalitu a citlivost, s jakou tohoto výsledku dosáhla,“ uvedl během tiskové brífinku.

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier zdůraznil, že nedořešená otázka platů soudců a státních zástupců je pozůstatkem politiky předchozích politických reprezentací, jež nedůsledně naplňovala zejména judikaturu Ústavního soudu.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal kvitovali, že se historicky poprvé podařilo mezi mocí výkonnou a soudní otázku platů soudců a státních zástupců nejenom společně projednat, ale dojít i ke konkrétnímu řešení. Oba předsedové tento krok ohodnotili jako „obnovení vzájemné důvěry“. Zároveň vyjádřili přesvědčení, že většina soudců bude dohodu respektovat.

Obdobně situaci vnímá i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který byl již před dnešním jednáním ubezpečen vedoucími státními zástupci, že v případě nalezení kompromisu lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že řadoví státní zástupci nebudou podávat soudní žaloby.         

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu