ČT: Soud osvobodil obžalované v kauze související s pronájmy prostor v metru

Okresní soud Praha-západ v úterý zprostil viny všechny obžalované v případu údajného vyvádění peněz různých společností, které podle obžaloby souviselo se sjednáváním pronájmů prostor v pražském metru. Dnes o tom informovala Česká televize. Všichni obžalovaní, mezi nimiž jsou i zástupci dotčených společností, v minulosti u soudu vinu odmítli. Rozsudek není pravomocný.

Česká tisková kancelář
soudce rozsudek pronájem
Foto: Shutterstock

Obžaloba tvrdí, že jednatelé různých firem uzavřeli v letech 2007 až 2009 s obžalovaným Peterem Kmetěm ze společnosti Cokeville Assets (CA) účelové smlouvy o zprostředkování "příležitosti zřídit provozovny" ve veřejných a neveřejných nebytových prostorech v různých stanicích metra. Za to jim firmy pravidelně platily. Podle spisu ale všichni obžalovaní věděli, že CA nebude provádět žádné aktivity a jejich cílem bylo z firem vyvést ve prospěch CA peníze.

Obžalobě kromě Kmetě čelí ještě Roman Mizera, Daniel Švambera, Jan Valtr, Jaroslav Novotný a Martin Žilák. Obžalovaní podle státního zástupce firmám způsobili škodu v řádu milionů korun.

Všichni obžalovaní v březnu u soudu vinu odmítli. Kmeť ve své výpovědi uvedl, že smlouvy podepsal, o jejich plnění se podle něj staral Valtr. Ten soudu popsal, co činnost obnášela, šlo například o poskytování informací o tom, jaký sortiment mají okolní prodejny ve stanicích metra, o informace o okolí stanic nebo o plánovaných rekonstrukcích. Upozornil také na to, že podle vyjádření dotčených společností jim žádná škoda nevznikla. O tom, že se smlouvy naplnily, hovořili před soudem i další obžalovaní.

Kmeť a Valtr figurují také v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku (DPP) a firmy Neograph. Soud je loni v listopadu nepravomocně osvobodil. Kmeť byl také v minulosti odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, z vězení byl podmínečně propuštěn loni v listopadu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články