Data v evidenci účtů se rozšíří, schválila to vláda

Praha 1. června (ČTK) - Data shromažďovaná v centrální evidenci účtů se zřejmě rozšíří o údaje o bezpečnostních schránkách a zároveň je budou do evidence zasílat poskytovatelé platebních služeb, kteří vedou účty. Vyplývá to z novely zákona proti praní špinavých peněz, kterou dnes schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Normu ještě musí projednat Parlament a podepsat prezident.

ČTK Česká tisková kancelář

Normu projednala vláda společně s návrhem zákona o evidenci skutečných majitelů firem, který vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Oba zákony společně podle ministerstva financí zavádí do českého právního řádu požadavky směrnice EU na opatření proti praní špinavých peněz.

Zákony měla vláda na programu už 16. března, jejich projednání ale přerušila. Návrh zákona o evidenci skutečných majitelů firem by podle organizace Transparency International (TI) mohl pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o jeho údajný střet zájmů. Vláda zákon o evidenci skutečných majitelů dnes schválila hlasy ministrů za hnutí ANO, ministři ČSSD se při hlasování zdrželi.

Centrální evidenci účtů spravuje ČNB. Obsahuje všechny účty, které vedou české banky a záložny svým klientům. Cílem evidence je boj s daňovými úniky a financováním terorismu. Databáze neobsahuje informace o zůstatcích na účtech.

V případě hazardních her návrh zpřesňuje úpravu rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách a také výkaznictví v hazardních hrách. Dále mění podmínky u zásahů do zařízení, prostřednictvím kterých jsou provozovány hazardní hry.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři