IMOFA - operativní leasingy
Právní Prostor

dTest: Staňte se advokátem v simulovaném sporu

dTest po čase připravil soutěž pro studenty práv. Ti na sebe mohou převzít roli advokátů a vyzkoušet si své argumentační dovednosti i odborné znalosti. Po úvodním písemném kole se finalisté týmové soutěže poperou o vítězství na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

dTest: Staňte se advokátem v simulovaném sporu

Co je moot court?

„Moot court je soutěž v simulovaném soudním jednání, která získala celosvětovou oblibu. Přináší jedinečnou možnost zlepšit argumentační dovednosti, odborné znalosti i týmovou spolupráci soutěžících. Jde o profesně nejpřínosnější mimoškolní aktivity, ve kterých si studenti vyzkoušejí roli právních zástupců nanečisto,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Zpravidla se jí účastní studenti právnických fakult, kteří touží po kariéře v advokacii. Účastníci během soutěže získají reálnou představu o tom, jak funguje soudní řízení a jaké nároky klade na zúčastněné strany. Zaměření je v případě moot courtu pořádaného dTestem jasné – studenti změří síly ve spletitém případu z oblasti spotřebitelského práva.

Jaký případ čeká na soutěžící?

Aktuálně se jedná již o čtvrtý ročník soutěže pořádané dTestem, přičemž zatím poslední se uskutečnil v roce 2021. „Tak jako předchozí ročníky se i ten letošní zaměří na aktuální problémy českých spotřebitelů. Při tvorbě zadání jsme se inspirovali případy, s nimiž se setkáváme v rámci naší poradenské činnosti,“ dodává ředitelka dTestu. Hlavním aktérem případu je Filip, který jednoho dne obdržel nečekaný telefonát. Během hovoru mu byly nabídnuty prémiové doplňky stravy. Filip neváhal a souhlasil s jejich zasláním za skvělou cenu. Po měsíci ale přišel další balíček a o měsíc později znovu – vždy s přibalenou fakturou. Filipovi došla trpělivost a společnosti oznámil, že dál platit nebude. Od společnosti se ale s odkazem na obchodní podmínky dozvěděl, že se zavázal ke dvouletému hrazenému členství v klubu. Dlužné částky mezitím společnost vymáhá. Otázkou je, zda má společnost právo na uhrazení dodávek.

Kdo se může účastnit?

Soutěže se mohou zúčastnit dvou- až čtyřčlenné týmy složené ze studentů právnických fakult z celé České republiky. Přihlášky lze podávat do 15. října prostřednictvím online formuláře dostupného na webu www.spotrebitelskymoot.cz, kde zájemci najdou rovněž plakát a pravidla soutěže, zadání případu a přílohy potřebné k jeho vyřešení. Po přihlášení budou mít týmy čas do 31. října 2025, aby odevzdaly písemná podání, a to za obě strany sporu – žalobce i žalovaného.

Co získají výherci?

Úspěšní řešitelé z písemného kola budou následně pozváni na celorepublikové ústní kolo, které proběhne 28. listopadu 2025 na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Týmy v něm musejí obhájit své argumenty před porotci – renomovanými odborníky v oblasti spotřebitelského práva.

Na vítěze kromě nově nabytých praktických zkušeností čekají také ceny v celkové hodnotě 30 tisíc korun.

Sdílet článek
Anag novinky 2026
X

Další články

Aktuality

Novela snižující státní náhradu České poště je ve Sněmovně před schvalováním

Novela snižující státní náhradu České poště je ve Sněmovně před schvalováním
Aktuality

Znovuzavedení EET míří ke schválení, poslanci zákon zahrnuli návrhy změny

Znovuzavedení EET míří ke schválení, poslanci zákon zahrnuli návrhy změny
Aktuality

Senát zřejmě schválí novelu o rozšíření okruhu činnosti investičních fondů

Senát zřejmě schválí novelu o rozšíření okruhu činnosti investičních fondů
Aktuality

Ve Sněmovně se rozproudila debata o lex střízlivost, poslanci pak úpravu zamítli

Ve Sněmovně se rozproudila debata o lex střízlivost, poslanci pak úpravu zamítli
Aktuality

NS zamítl Tejcovu stížnost, podmínka za týrání psa v U. Hradišti je dostatečná

NS zamítl Tejcovu stížnost, podmínka za týrání psa v U. Hradišti je dostatečná
IMOFA - operativní leasingy