Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Štrasburk 17. ledna (zvláštní zpravodajka ČTK) - Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku.

Česká tisková kancelář
Skládka, nakládání s odpadem
Foto: Pixabay

Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí. Podle Eurostatu v roce 2020 vyvezla přes 32 milionů tun odpadu, což byl oproti roku 2004 nárůst o tři čtvrtiny. Množství dovezeného odpadu se ve stejném období naopak o desetinu snížilo.

Podle nové regulace, kterou ještě musí schválit členské země EU, by do budoucna mělo být zcela zakázáno vyvážení nebezpečného a plastového odpadu do nečlenských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Export odpadů do zemí OECD má skončit postupně během následujících čtyř let. Přísnější pravidla mají zaručit, že se země EU budou více snažit o recyklaci a opětovné využití odpadových materiálů a že odpad nebude putovat do států, které mají mírnější zákony a kde může tento odpad významně poškodit životní prostředí nebo zdraví.  

Velký zájem na tom, aby unie s vyvážením odpadů skončila, má člen OECD Turecko, které je jeho velkým příjemcem. V této zemi skončilo v roce 2021 téměř 15 milionů tun unijního odpadu, tedy skoro polovina celkového množství. Z EU se začal odpad do Turecka vyvážet ve velkém po roce 2017, kdy dovoz mnoha druhů plastového odpadu zakázala Čína. Přes dva miliony tun odpadu z EU zamířily v roce 2021 do Indie. Největší podíl na vyváženém odpadu mají kovy, za nimi následuje papír a plasty.

"Díky zákazu vývozu plastového odpadu, který navrhujeme, vytváříme tlak na inovativnější a cirkulární ekonomiku všude, kde se s plastem pracuje. To je skutečná výhra pro budoucí generace," komentovala dnešní hlasování autorka návrhu, dánská europoslankyně z lidovecké frakce EPP Pernille Weissová. 

„V cirkulární ekonomice nejsou odpady sprosté slovo, ale důležitá surovina. V jednadvacátém století máme nástroje na to, abychom s odpady nakládali chytře a nepřipravovali se zbytečně o materiál, který dokážeme znovu použít," uvedl český pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články