Hradecký soud uznal vinnými všech 20 obžalovaných v kauze podvodů s pojištěním

Hradec Králové 20. prosince (ČTK) - Krajský soud v Hradci Králové v kauze podvodů s úrazovým pojištěním dnes uznal vinnými všech 20 obžalovaných. Pěti lidem vyměřil trest vězení, ostatním uložil podmíněné tresty, některým zákaz činnosti či náhradu škody.

Česká tisková kancelář
Váhy, soud, spravedlnost.
Foto: Fotolia

Nejpřísnější trest, devět let vězení, dostal Eduard Pekař. Miroslavě Pragerové soud vyměřil souhrnný trest vězení v trvání sedmi let. Hrozilo jim až deset let vězení. Deset obžalovaných soud některých skutků zprostil. V kauze původně figurovalo 21 obžalovaných. Případ jednoho z nich byl ze zdravotních důvodů obžalovaného vyloučen k samostatnému projednání.

"Role Eduarda Pekaře je podle soudu dominantní," řekl předseda senátu krajského soudu Jan Šlosar. Podle něj soud i s přihlédnutím ke škodě přes 30 milionů korun, kterou Pekař podle obžaloby způsobil, dospěl k závěru, že je třeba v tomto případě uložit trest v trvání devíti let odnětí svobody a také zákaz činnosti na dobu deseti let.

Jednání obžalovaných mělo podle soudu i obžaloby znaky organizované skupiny. "U prosté organizované skupiny je potřeba dovodit spolupráci nejméně tří osob, některé ani nemusí uzavírat žádnou smlouvu, může jít i o jednorázové jednání, nemusí být konkrétně rozdělené kompetence, ale nejedná se o náhodnou souhru tří jednotlivců, je tam jednotící záměr, jednotící rámec. V tomto smyslu jsou důvody u každého z obžalovaných u každého skutku," řekl ČTK Šlosar.

Rozsudek není pravomocný. Vynesení rozsudku trvalo několik hodin. Většina obžalovaných dnes k soudu nedorazila, předem se omluvila. Obžaloba čítá přes 1000 stran, soudní spis více než 81.000 stran a jen rozsudek okolo 800 stran.

Všech 20 obžalovaných spáchalo podle soudu zločin pojistného podvodu, a to dílem dokonaný a dílem ukončený ve stadiu pokusu.

Obžaloba viní obžalované, že se podíleli na získávání peněz od pojišťoven za fiktivní úrazy, staré neléčené úrazy nebo za účelově prodlužované doby léčení u skutečných úrazů. Škoda je podle soudu více než 47 milionů korun, mírně nižší, než původně navrhovala obžaloba, z čehož více než 34 milionů bylo vyplaceno. Část peněz se podařilo kriminalistům zajistit. Podle soudu u čtyř obžalovaných přesáhla škoda deset milionů korun, u zbývajících se pohybovala mezi jedním až devíti miliony korun. Podle výše způsobené škody se také lišila trestní sazba. "U obžalovaných s vyšší škodou byla trestní sazba pět až deset let," řekl ČTK Šlosar.

Podle obžaloby šlo o organizovaný podvod, který spadá do období let 2010 až 2015 a zasahuje mimo jiné do Libereckého, Pardubického, Královéhradeckého nebo Středočeského kraje. Trestní stíhání bylo zahájeno pro zhruba 300 pojistných událostí. Případ začínal u pojišťovacích agentů nebo zprostředkovatelů. Takzvaní zprostředkovatelé jsou podle spisu čtyři a šest obžalovaných mělo za úkol vyhledávat nastrčené pojistníky. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí devíti lékařů a dvou rehabilitačních pracovníků úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení, uvedla obžaloba.

"Výrok o vině v podstatě kopíruje návrh státního zástupce v závěrečné řeči, vyjma určitých dílčích skutků, které byly zproštěny. Pokud se jedná o právní kvalifikace u jednotlivých obžalovaných osob, tak odpovídají tomu, jak bylo mnou navrhováno," řekl ČTK státní zástupce Jiří Viesner.

Případ, který vyřešila pardubická krajská policie, spadá do kompetence pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové. Z kapacitních důvodů se vyhlášení rozsudku přesunulo do největší jednací síně soudu číslo 50 v budově soudu v centru Hradce Králové.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články