Hradecký soud zmírnil o rok trest muži za výrobu a prodej marihuany na 10 let
Hradec Králové 11. dubna (ČTK) - Krajský soud v Hradci Králové snížil trest Petru Včelišovi za nedovolenou výrobu a distribuci marihuany. Uložil mu deset let vězení, loni v prosinci 11 let odnětí svobody.
Tehdy mu hrozilo deset až 18 let vězení, nyní osm až 12 let, protože podle soudu nelze přesně stanovit čistý zisk obžalovaného z trestné činnosti. Podle spisu za několik let vypěstoval a nakoupil okolo půl tuny vysoce účinné marihuany a inkasoval z jejího prodeje nejméně 42 milionů korun, většina drogy končila v Polsku. Peníze se policii zajistit nepodařilo.
“Dospěli jsme k závěru, že si tím pan obžalovaný vydělal miliony korun, nelze ale určit přesně kolik,” řekl předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek.
Krajský soud za stejnou trestnou činnost potrestal i firmu Datajem, jejímž byl Včeliš jediným jednatelem. Firmu zrušil. Podle spisu využíval firmu také k nákupu komponentů pro nelegální činnost.
“Rozsudek krajského soudu hodnotím jako polovičatý, protože na jedné straně soud uznal obžalovaného vinným prodejem 500 kilogramů marihuany do Polska s tím, že za to získal 43 milionů korun, na druhou stranu tuto skutečnost nevzal jako kvalifikační moment. Tím snížil právní kvalifikaci a tím pádem také uložil nižší trest. Ponechal jsem si lhůtu,” řekl státní zástupce Jan Vodička.
Krajský soud se kauzou zabýval podruhé, a to poté, co odvolací pražský vrchní soud zrušil prosincový rozsudek a vrátil věc zpět soudu prvního stupně. Krajský soud se měl pokusit upřesnit čistý zisk obžalovaného z trestné činnosti, což by mohlo mít vliv na výši trestu.
Státní zástupce v závěrečném návrhu také uvedl, že čistý zisk z trestné činnosti obžalovaného za více než osm let mohl činit při prodeji 500 kilogramu marihuany do Polska po odečtení všech nákladů zhruba 18 milionů korun. Původně obžaloba operovala s čistým ziskem přes 30 milionům korun.
Včeliš, který žil před zatčením s rodinou alternativním způsobem, přiznal jen mizivou část viny, o níž hovoří obžaloba. Hájil se tím, že se věnoval léčitelství, konopí pěstoval i pro terapeutické účely, dělal terapie. Obžalovaný uvedl, že vyráběl a obchodoval výhradně s legálním CBD konopím. “Žádné THC jsem neprodával ani nekupoval. Obvinění, které na mě kladete, je mylné. Dávat někomu takový trest za to, že pěstoval léčivé rostliny, je nepochopitelné. Snažíte se ze mě dělat zločince,” řekl Včeliš. Také on si nechal lhůtu na odvolání.
Obžaloba Včeliše viní z toho, že nejméně od poloviny roku 2013 do zadržení 21. března 2022 vypěstoval okolo půl tuny marihuany. Od roku 2019 se kriminální činnosti podle spisu dopouštěl na Náchodsku nedaleko česko-polské hranice, marihuanu údajně prodával v Česku a Polsku.
Podle spisu Včeliš pěstoval konopí sofistikovaným způsobem, výrobu drogy maskoval farmářskou činností a legálním pěstováním konopí. V poslední fázi trestné činnosti si obžalovaný pořídil velkoobjemové kontejnery, které zakopal do země. V nich rostliny pěstoval a využíval z nich teplo, které pouštěl do fóliovníku, v němž legálně pěstoval takzvané CBD konopí, a tím i maskoval výrobu marihuany, uvedl žalobce. CBD je nepsychoaktivní kanabinoid obsažený v rostlině konopí.
Včeliš u krajského soudu čelil obžalobě z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy včetně pokusu tohoto zločinu. V minulosti byl za podobnou trestnou činnost odsouzen, zhruba před deseti lety dostal podmínku.
Další články
Právnička Kostolanská se složením slibu ujala funkce veřejné ochránkyně práv
Dosavadní právnička kanceláře ombudsmana Eva Kostolanská se složením slibu do rukou předsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) ujala funkce veřejné ochránkyně práv. Nahradila v ní Stanislava Křečka.
Senát zpřísnil podmínky pro vládní zvyšování výdajů nad schválený rámec
Praha 17. června (ČTK) - Podmínky pro možnost vlády zvyšovat výdaje státu nad schválený rozpočtový rámec by měly být podle Senátu přísnější. Horní parlamentní komora kvůli tomu dnes upravila spornou novelu o veřejných rozpočtech, kterou tak bude muset znovu projednat Sněmovna.
Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu
Brno 17. června (ČTK) - Brno neuspělo s ústavní stížností proti verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil část územního plánu města. Upravovala využití území za Lužánkami. Město se nevypořádalo s podrobnými námitkami muže ze sousedství. Územní plán před soudním zásahem umožňoval smíšenou obytnou zástavbu s maximální přípustnou výškou 22 metrů.
Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Štrasburk 15. června (zvláštní zpravodaj ČTK) - Právo cestujících v EU na finanční kompenzaci při více než tříhodinovém zpoždění letů zřejmě zůstane zachováno. Zástupci Evropského parlamentu (EP) a členských států dnes dospěli k předběžné dohodě stran ochrany práv cestujících v letecké dopravě. Jde o první aktualizaci těchto pravidel od roku 2004, uvedl EP v dnešní tiskové zprávě.
Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
Brno 12. června (ČTK) - Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil vyhlášku o záplavových územích. Tvrdí, že ministerstvo životního prostředí při vydání vyhlášky překročilo zákonné zmocnění a že pravidla nepřípustně zasahují do vlastnických práv i do práva podnikat.



