K debatě o uzákonění hromadných žalob se sněmovní výbor vrátí koncem ledna

Praha 10. ledna (ČTK) - V projednávání vládního návrhu na uzákonění hromadných žalob bude sněmovní ústavně-právní výbor pokračovat koncem ledna. Dnes debatu o předloze přerušil, aby poslanci získali čas na předkládání pozměňovacích návrhů.

Česká tisková kancelář
Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

Ohlásili je už Patrik Nacher z opozičního hnutí ANO a Jakub Michálek z koaličních Pirátů. Spotřebitelé by návrhem zákona dostali právo vymáhat své nároky společně, soud by pak vydal jeden rozsudek. Jde o případy, kvůli kterým by se samostatně nevyplatilo lidem soudit kvůli nákladům řízení.

K zavedení kolektivních žalob pro lepší vymáhání práv spotřebitelů nutí Česko unijní směrnice z listopadu 2020. Náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav uvedl, že předloha představuje minimalistické začlenění směrnice do právního řádu. Umožňuje hromadná řízení jen u společného vymáhání většího množství spotřebitelských nároků vůči podnikatelům. Spotřebitel by se musel přihlásit, žaloby by podávaly k Městskému soudu v Praze oprávněné neziskové organizace.   

Nacher, podle kterého by zákon nebyl v předložené podobě použitelný, představil členům výboru hned několik úprav. Chce, aby spotřebitelé s pohledávkou do 1500 korun byli do hromadné žaloby zařazeni automaticky. Pokud by se řízení účastnit nechtěli, museli by se aktivně odhlásit. Neziskové organizace podávající žaloby by podle jeho další úpravy nemusely být zastoupeny advokátem, jak to navrhla vláda. Nacher také navrhne uzákonění odměny pro tyto organizace v případě, že hromadná žaloba uspěje. Bude navíc prosazovat zvýšení horní hranice odměny žalobce až na 25 procent z přisouzeného plnění místo až pěti procent. V podstatě o stejném návrhu mluvil také Michálek. Zmínil i snížení nutného počtu spotřebitelů pro hromadnou žalobu z 20 na polovinu a úvahy o rozšíření zákona na malé a střední podniky.

Princip hromadných žalob má i kritiky. Předseda poslanců ODS Marek Benda jej pokládá za nebezpečný trend, který k lepšímu postavení spotřebitele nepovede.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články