LEGAL DISRUPTORS: Právními inovátory roku se stali experti ze skupiny ČEZ i Nejvyššího správního soudu

Advokátní kancelář Deloitte Legal a agentura Cover Story představili výherce letošního ocenění pro výjimečné inovátory ze světa práva. Vůbec prvními laureáty ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards se stali Karel Šimka, Jiří Helán, Andrea Daňhelová, Lukáš Zapletal a Lenka Slavíková s týmem.

Jaroslav Kramerředitel agentury Cover Story

Do finále ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards se probojovalo 14 projektů, které mění zažité postupy v konzervativním právním světě. A to nejen z advokacie a oblasti firemních právníků, ale také z justice. Vítěznou pětici vybrala odborná porota složená ze zástupců partnerů projektu, novinářů specializujících se na právní oblast i právních inovátorů. 

„Těší nás, že jsme mohli vybírat výjimečné osobnosti, které svým přístupem či myšlením inspirují ostatní, a to napříč právnickým stavem. Zároveň byl finální výběr výherců velmi těsný. I proto považujeme za skutečné inovátory všechny shortlistované,“ říká Jaroslav Kramer z agentury Cover Story, která organizuje projekt Legal Disruptors supported by Legito. „Právní inovátor je ten, kdo přinese nový produkt nebo službu či postup na trh. A tím na něm změní status quo. Byl bych rád, kdyby naše ocenění právní inovátory podnítilo,“ dodává partner advokátní kanceláře Deloitte Legal Jan Spáčil.

Výherci ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards

Karel Šimka: Soudce, který svým přístupem inovuje právo v Česku

Soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka přistupuje k právním otázkám především z oblasti daňového práva inovativním a neotřelým způsobem. Odmítá formalismus, jednotlivé případy posuzuje v širším kontextu a vždy pečlivě váží praktické dopady svých rozhodnutí a smysl daňových předpisů. Jeden příklad za všechny jsou soudní rozhodnutí, kterými byla podnikatelům přiznána finanční kompenzace ve formě úroků za nepřiměřeně dlouhé prověřování jejich daňových povinností ze strany finančních úřadů.   

Jiří Helán: Inovativních nápadů není nikdy dost

Jiří je právní vizionář, který chce změnit svět kolem sebe k lepšímu. Baví ho sledovat aktuální trendy v různých oborech, sbírá nápady, kombinuje je s tím, co zná, a vytváří nová, často nečekaná spojení. Ta pak nezřídka zavádí jako inovace ve své advokátní kanceláři KROUPAHELÁN. Už v roce 2010 spustil web Založto.cz pro zakládání společností online. V roce 2011 začal poskytovat webovou kontrolu smluv dodnes dostupnou na kontrolasmluv.cz. V roce 2014 dal vzniknout prvnímu e-learningovému, interaktivnímu kurzu k novému občanskému zákoníku. Aktuálně Jirku zajímá téma cirkulární ekonomiky nebo elektronického právního jednání, kde hledá příležitosti pro inovace postavené na principu udržitelnosti. 

Lenka Slavíková a tým: Unikátní aplikace pro valné hromady

Lenka se z pozice manažerky útvaru skupinové záležitosti ČEZ významné podílela na zefektivnění průběhu a digitalizaci procesu valné hromady této společnosti. Za intenzivní podpory dalších dvou kolegů právníků, a to Hany Machyčkové a Pavla Ekla, byl pro ČEZ na míru vyvinut nový software - aplikace s názvem „VH Live!“, která byla úspěšně nasazena do ostrého provozu poprvé na valné hromadě na konci letošního června. Nasazeni aplikace představovalo velký úspěch a mělo pozitivní odezvu. Hlavním účelem aplikace je zpracování akcionářských podání v elektronické podobě, a to mnohem efektivněji a rychleji než v původní (papírové) formě. 

Lukáš Zapletal: Oceňovaný expert s inovativním cross-functional přístupem

Lukáš vybudoval právní oddělení v české pobočce Coca-Cola a jeho činnost má mimořádnou zpětnou vazbu ze strany vedení firmy i kolegů. Lukáš je spoludržitelem interního Legal Innovation of the Year Award za program „No legal surprises“. Nápad pomohl firmě připravit se včas na legislativní změny. Od července vede Lukáš vedle Legal a Security také agendu Public Affairs, Communication a Sustainability. Lukáš a jeho tým je vyhledávaným byznys partnerem a konzultantem v oblasti implementace nových technologických přístupů napříč firemními odděleními. Je příkladnou demonstrací úspěšného rozvoje právní agendy k potřebám celé společnosti a velice inovativního cross-functional přístupu. 

Andrea Daňhelová: Drsná láska při prosazování inovací

Andrea je jednatelkou a provozní ředitelkou realitní společnosti Fincentrum Reality. Ještě jako vedoucí právního oddělení, kterou se stala po devíti měsících od nástupu jako firemní právník juniory, vytvořila se svým týmem program Talár, který slouží ke komunikaci mezi právním oddělením a makléři. Následně se zaměřila na smlouvy, z nichž časem vytvořila 36 vzorů s variabilními komentáři. Chtěla také, aby se smlouvy mohly samy vyplňovat a vrhla se proto do oblasti automatizace. Sama tvrdí, že nemá problém s nakoupením technologií a jejich outsorcováním v případech, kdy díky tomu může inovace využít naplno. To ji přivedlo k finálnímu „ulehčení práce“ makléřů i právníků. Její týmy využívají aplikaci na rozpoznávání občanských průkazů a převod údajů do online světa. Andrea má nadto zapálení pro věc a „drsnou lásku“ během jejich prosazování. Tím se nejen významně odlišuje, ale také zařazuje mezi skutečné inovátory.

O průběhu ocenění

Letošní finalisty vybrali zástupci organizátorů ve spolupráci s expertní skupinou složenou z hlavních partnerů projektu, a to z nominací, které prostřednictvím webové stránky mohla zasílat veřejnost. Zástupci hlavních partnerů zároveň nemohli své vlastní projekty nominovat. „Relevantních nominací přišlo téměř třicet a výběr finalistů byl opravdu náročný. Na shortlist se dostaly projekty, které měly alespoň tři ze čtyř hlasů,“ popisuje Jaroslav Kramer. Shortlist měla nyní k dispozici dvacetičlenná porota která vybrala pět letošních držitelů ocenění. Jsou v ní zástupci partnerů projektu, novináři specializující se na právní oblast i právní inovátoři. Nikdo z porotců se letošního ocenění se svými projekty neúčastní. Vyhlášení výsledků ocenění proběhlo 14. září 2020 v prostorách Deloitte Legal.  

PŘEHLED FINALISTŮ OCENĚNÍ DELOITTE LEGAL DISRUPTORS AWARDS

 • Martin Matula, podnikový právník CPI Property Group
 • Karel Šimka, soudce NSS
 • Jakub Dohnal, advokát Arrows
 • Jiří Pařík, podnikový právník ŠKODA AUTO
 • Tomáš Kruták, advokát Kruták & Partners
 • Lukáš Zapletal, podnikový právník Coca-Cola
 • Robert Musil, advokát VGD Legal
 • Marek Sladkovský a Michal Kalvoda, podnikoví právníci a Pavel Nováček s Lucií Tišl, inovativní podpora Kooperativa
 • Jakub Šváb, podnikový právník J&T Banka
 • Daniela Stabrawa Saranová a Kateřina Látalová, projekt Legalsy
 • Ondřej Preuss, advokát DostupnyAdvokat.cz
 • Jiří Helán, advokát KROUPAHELÁN
 • Lenka Slavíková a tým, podniková právnička ČEZ 
 • Andrea Daňhelová, ředitelka provozu, právní a compliance Fincentrum Reality

O PROJEKTU

Nový projekt agentury Cover Story s názvem Legal Disruptors supported by Legito je platformou spojující právní inovátory z Česka, Slovenska a dalších zemí Střední Evropy. Zaměřuje se na LegalTech, Byznysové inovace, rozvoj lidských zdrojů, marketing a další oblasti, které jsou pro rozvoj inovací na trhu právních služeb klíčové. Projekt slouží jako "centrum“ právních inovací v našem regionu a bude sdružovat lídry na trhu jak z oblasti advokátních kanceláří, tak největších korporací. Platforma se soustředí na tři hlavní odnože: Unikátní mezinárodní konferenci, lokální inovační klub a české ocenění pro právní inovátory. 

O DELOITTE LEGAL

Velká advokátní kancelář pokrývající specializované právní poradenství i tradiční služby s přidanou hodnotou v navazujícím poradenství Deloitte. Klientům poskytuje vysoký standard služeb právníků v celém regionu střední a východní Evropy se samozřejmou vazbou na celosvětovou síť Deloitte Legal. Dlouhodobě se zasazuje o prosazování diverzity, která spoluvytváří prostředí pro inovativní myšlení a přístupy. Hlásí se k prosazování vysoké míry udržitelnosti a šetrnému přístupu k životnímu prostředí.  

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři