Média musí platit odškodnění za nerespektování presumpce neviny

Praha 24. února (ČTK) - Vydavatelství Mafra musí zaplatit zdravotní sestře Věře Marešové 700.000 korun s úroky za to, že při informování o jejím trestním stíhání nerespektovalo presumpci neviny.

Česká tisková kancelář
Náhrada nemajetkové újmy u zvlášť zranitelné oběti znásilnění
Foto: Fotolia

Vltava Labe Media (VLM) musí ze stejného důvodu ženě vyplatit dalších 50.000 korun, 200.000 korun už jí v minulosti zaplatilo. Dnes o tom rozhodl odvolací Městský soud v Praze. Zdravotní sestra podala žaloby i na další vydavatelství, v jiných sporech už ženě soudy odškodnění pravomocně přiznaly. Podle mluvčí VLM soud zřejmě přihlédl k sebereflexi vydavatelství. Vyjádření Mafry ČTK shání.

Mafra vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či Metro, spadá pod ní i zpravodajský portál iDNES.cz či Lidovky.cz. Vltava Labe Media vydává mimo jiné síť regionálních titulů Deník.

Po Mafře zdravotní sestra požadovala 6,7 milionu korun. Novináři vydavatelství podle ženy neinformovali o jejím případu korektně a mohli ve čtenářích vyvolat dojem, že je vinna. Používali například termín "vraždící sestra", v titulku jednoho ze článků napsali "Zabíjela, aby si ulehčila práci". Předsedkyně odvolacího senátu Veronika Křesťanová dnes konstatovala, že informování médií Mafry o případu provázela řada excesů. Negativní články a expresivní výrazy se podle ní vyskytovaly méně často a byly mírnější než u vydavatelství Czech News Center (CNC) a u televize Nova, od kterých už soudy Marešové odškodnění přiznaly, soudkyně však uvedla, že je to dáno i typem médií, jež Mafra provozuje.

"Je třeba souhlasit se žalobkyní a se soudem prvního stupně, že žalovaná (Mafra) v desítkách mediálních výstupů porušila presumpci neviny tím, že podsouvala čtenáři informaci, že žalobkyně je pachatelkou trestného činu," řekla Křesťanová. Mafře lze podle soudkyně vyčítat především "nezdrženlivost", tedy to, že přejímala vyjádření třetích osob a citovala je, aniž by se k nim postavila kriticky. Upozornila také na nedostatek sebereflexe ze strany vydavatelství. Zároveň ale dodala, že těžiště odpovědnosti za újmu Marešové leží na státu.

Právník Mafry Jiří Urbánek tvrzení žaloby odmítal. Už dříve uvedl, že jednotlivé části textů podle něj nelze posuzovat izolovaně, čtenáři měli k dispozici kompletní informace o případu. Upozornil mimo jiné i na to, že Mafra zpočátku neuváděla v textech jméno Marešové. Zveřejňovala i důkazy svědčící ve prospěch ženy a informovala o jejím osvobození. Marešová podle něj vydavatelství po svém osvobození poskytla rozhovor.   

Odvolací senát v čele se soudcem Tomášem Novosadem dnes také rozhodl, že VLM musí ženě nahradit dalších 50.000 korun s úroky. Soudy Marešové už v tomto sporu pravomocně přiznaly 100.000 korun, stejnou částku vydavatelství ženě zaplatilo ještě před začátkem sporu. Ženě se také za pochybení omluvilo. Marešová po VLM žádala celkem 2,7 milionu korun.

Ani VLM se podle Novosada nedopustilo pochybení ve stejné míře jako tituly CNC. "Ovšem presumpce neviny nespočívá jen v tom, že se nepoužívají zcela neadekvátní označení, spočívá v tom, že zpravodajské subjekty musí informovat takovým způsobem, z něhož musí být patrné, že osoba, o níž hovoří, dosud nebyla shledána pravomocně vinnou a vše, co se jí týká, je v úrovni podezření," vysvětlil soudce. Připomněl, že sdělovací prostředky nemohou pouze kopírovat prohlášení státu či kohokoli jiného.

Zástupkyně VLM dříve u soudu přiznala částečné pochybění, šlo však podle ní o ojedinělé případy. "Zatím neznáme detailní odůvodnění rozhodnutí odvolacího soudu. V případě VLM soud zjevně v rámci svého rozhodování přihlédl k sebereflexi vydavatele a jeho aktivní snaze řešit ve vztahu k žalobkyni negativní důsledky některých závadných článků," uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí vydavatelství Aneta Koudelková.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce pro ni požadoval doživotí. Soudy ji ale pravomocně osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky staly.

Soudy již Marešové přiznaly odškodnění v dalších sporech s médii. Mediální dům CNC, který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, musí ženě podle pravomocného rozsudku zaplatit 900.000 korun. Ve sporu s TV Nova soud ženě přiznal 1,2 milionu korun. Marešová žalovala i vydavatelství Economia, žalobu ale později stáhla. S vydavatelstvím uzavřela mimosoudní dohodu, její podobu strany nezveřejnily. Ve sporu Marešové s televizí Prima zatím soudy rozsudky nevynesly, v jednání o této žalobě bude soud pokračovat v květnu.

Za nezákonné stíhání přiznal Marešové loni v červnu Obvodní soud pro Prahu 2 1,57 milionu korun. Rozsudek není pravomocný. Stát ještě před vynesením verdiktu nárok ženy na více než milion korun uznal a uhradil.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články