Národní konference: International Trade in a Contemporary World

Mezinárodní investiční smlouvy, obchodní arbitráže, M&A transakce, udržitelný rozvoj a jeho principy v mezinárodním obchodu – to jsou jen některá z témat, která zazněla na Národní konferenci pořádané ve dnech 17. a 18. 3. lokální skupinou ELSA Olomouc.

Skupině ELSA Olomouc se podařilo pro konferenci zajistit nádherné prostory Jezuitského konviktu Uměleckého centra Univerzity Palackého. Nádherná přednášková síň, odsvěcená kaple, ohromila jak účastníky, tak přednášející.

Po příchodu všech účastníků byla konference zahájena uvítací řečí Viceprezidenta pro Semináře a konference ELSA Olomouc, Aleše Kupky, který nás v prostorech přivítal, představil nám téma a přiblížil nám důležitost mezinárodního obchodu v dnešním světě.

Po úvodní řeči se slova ujal první přednášející, Mgr. Daniel Hrčka, LL.M et Ph.D., advokát z advokátní kanceláře Allen & Overy, která tento rok byla generálním partnerem celé konference. Mgr. Hrčka se dlouhodobě věnuje mezinárodním investičním smlouvám a obchodním arbitrážím, jejichž praktické aspekty nám přiblížil. Mimo jiné, nám představil studii, ve které se rozebírají „mýty“ o rychlosti a nízké ceně mimosoudních řešení sporů.

Po krátké pauze na kávu a občerstvení byl dalším přednášejícím Mgr. Dušan Hlavatý z advokátní kanceláře Baker & Mckenzie. Mgr. Hlavatý se zaměřuje ve své praxi na přípravu smluv o syndikovaných úvěrech, poskytuje poradenství v oblasti akvizic a financování nemovitostí a je spoluautorem české části LawInContext Banking and Finance helpdesk. Mgr. Hlavatý nám poreferoval o praktických aspektech M&A transakcí.

Předposledním přednášejícím pátečního programu byl JUDr. Jan Metelka, LL.M z advokátní kanceláře DLA Piper. Pan doktor se ve své praxi věnuje korporátnímu právu, obchodnímu právu, ochraně osobních údajů a IPT. V tomto bloku jsme se dozvěděli, jak na zahraniční investice v mezinárodním obchodě.

Po další krátké pauze, ve které jsme měli možnost pohovořit s přednášejícími a okusit catering, jsme se přesunuli na poslední přednášku z páteční části konference, vedenou Mgr. Tomášem Kozárkem, Ph.D., který je vedoucím oddělení mezinárodního práva na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Pan doktor se během svého působení na ministerstvu mimo jiné podílel na přípravě zákona o prověřování zahraničních investic. V přednášce nám pak představil téma udržitelného rozvoje a jeho principů v mezinárodním obchodu.

Po poslední přednášce pátečního bloku jsme se vydali na společnou večeři a následný společenský program připravený skupinou ELSA Olomouc.

Speciálním hostem sobotní části programu Národní konference byla taiwansko-americká právnička paní doktorka I-Hsun Sandy Chou. Ve své přednášce nám poskytla cennou analýzu posledního vývoje “semiconductor industry” a to z hlediska právního ale i se značnou reflexí reality současných mezinárodních vztahů. Její perspektiva a vhled, coby akademičky z Taiwanu, byla mimořádně zajímavá, zejména v rozšířeném bloku, který byl věnován otázkám z publika.

Na závěr konference nám po posledních slovech poděkování od Aleše Kupky zahrál student Univerzity Palackého, Petr Prucek, klavírní sólo, kterým byla přednáška zakončena.

Po dalších formalitách se účastníci společně vyfotili, obdrželi certifikáty o účasti a pro zájemce následovala neformální procházka po místních památkách.

Celou konferenci považujeme za úspěšnou a těšíme se na další ročník, kterého se ujme ELSA Plzeň. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články