Návrh: Stejnopohlavní páry by mohly vstupovat do partnerství s právy manželů

Praha 1. listopadu (ČTK) - Páry stejného pohlaví by mohly získat v úředním svazku shodná práva a povinnosti jako manželé, svazek by se ale nazýval partnerstvím, nikoli manželstvím. Předpokládá to pozměňovací návrh skupiny poslanců z ústavně-právního výboru k poslanecké novele občanského zákoníku, která by uzákonila možnost uzavřít manželství také homosexuálům.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

O úpravě mluvil na dnešním jednání výboru jeden z předkladatelů novely Josef Bernard (STAN). Ve hře by mohla být i další úprava, která by z práv vyňala osvojení dětí. Výbor projednávání novely občanského zákoníku přerušil do příští schůze.

"Chceme narovnání práv homosexuálních párů s jednou jedinou výjimkou, a tou je název manželství," řekl Bernard. Pozměňovací návrh dává podle Josefa Cogana (STAN) pětice členů výboru. Označil jej za kompromis, ve Sněmovně by se podle něho mohla najít výrazně širší shoda. Pirát Jakub Michálek úpravu označil za krok správným směrem. Věc je podle něho hodnotovou otázkou, na níž jsou různé názory.   

Pozměňovací návrh, který by z práv vyňal osvojení, představila Helena Válková (ANO), byť se s takovým řešením neztotožňuje. Jde podle ní o pojistku, pokud by širší návrh nebyl schválen. Válková upozornila na vysokou míru neshody na této záležitosti jak mezi politiky, tak ve společnosti jako celku. Marek Benda (ODS) argumentoval, že neexistuje právo na dítě a že existuje právo dítěte znát své pravé rodiče.

V souvislosti s tím se debata stočila také na náhradní mateřství, kterým se zabývá podle Martiny Ochodnické (TOP 09) pracovní skupina. Ve skupině není podle ní nikdo, kdo by náhradní mateřství podporoval. Někteří členové se kloní podle poslankyně k úplnému zákazu, ale pokud se skupina dohodne, půjde podle ní o velmi přísnou zákonnou regulaci. Návrh má být hotový podle Ochodnické v květnu příštího roku, a nelze jej tedy provázat s nynější novelou občanského zákoníku.   

Někteří členové výboru se kriticky stavěli k tomu, že výbor dostal oba pozměňovací návrhy jen krátkou dobu před jednáním. Zpravodaj Aleš Dufek (KDU-ČSL) kvůli tomu navrhoval přerušení debaty, aby výbor mohl rozhodnout podle něho kvalitně a s chladnou hlavou. Pro přerušení nakonec hlasovala většina přítomných členů.

Lidé stejného pohlaví by podle původní novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové a lesby vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.   

Členové výboru také odročili projednávání dvojice dalších předloh, které se týkají manželství nebo partnerství párů stejného pohlaví. Jde o poslaneckou novelu, jež by zakotvila ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy, a o lidoveckou novelu zákona o registrovaném partnerství a dalších zákonů. Zavedla by partnerství, v němž by homosexuální dvojice požívaly prakticky stejná majetková a sociální práva jako manželé, ovšem bez rodičovských práv. Právní výbor zařadil tuto předlohu na program, ačkoli ji Sněmovna v úvodním kole ještě neprojednala.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články