Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci radarů ve Varnsdorfu

Varnsdorf (Děčínsko) 30. ledna (ČTK) - Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Krajského úřadu Ústeckého kraje ve věci měření rychlosti ve Varnsdorfu na Děčínsku.

Česká tisková kancelář

Informoval o tom Ústecký kraj na webu. Rozsudek ústeckého krajského soudu padl před dvěma lety, podle něj město při pronájmu radarů postupovalo protizákonně.

Rozsudkem krajského soudu ze srpna 2020 byla zrušena rozhodnutí krajského úřadu a městského úřadu Varnsdorf z roku 2019, která se týkala přestupku jednoho provozovatele automobilu. Radar naměřil rychlost v konkrétním dopravním úseku u daného vozu 89 kilometrů za hodinu. Městský úřad uložil provozovateli za přestupek pokutu 2500 korun a povinnost nahradit náklady správního řízení ve výši 1000 korun. Odvolací krajský úřad to potvrdil.

Obě správní rozhodnutí však krajský soud pro jejich nezákonnost napadeným rozsudkem zrušil. Město uzavřelo nájemní smlouvu na radary, která předpokládala finanční odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Podle soudu takto sjednaná odměna spolu s vlivem pronajímatele na servis zařízení mohou zpochybnit objektivitu přestupkového procesu a zákonnost získaných důkazů.

Žalobu na město podalo ministerstvo vnitra, které napadlo dvě usnesení rady z března 2019. Na jejich základě podepsala radnice v pořadí třetí smlouvu se společností Water Solar technology. Firma dostávala odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Bývalé vedení radnice kritiku odmítalo. Tvrdilo, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Krajský úřad Ústeckého kraje podle vyjádření na webu závěry, jež učinil jak Nejvyšší správní soud, tak i Krajský soud v Ústí nad Labem v rozsudku, plně akceptuje a ztotožňuje se s právním názorem, který oba správní soudy učinily.

Město kritizovanou smlouvu s firmou Water Solar Technology (WTS) provozující radary koncem roku 2019 vypovědělo. Státní zástupce před rokem podal u Krajského soudu v Ústí nad Labem obžalobu na čtyři lidi a jednu firmu kvůli pochybnému pronájmu radarů. Podle policie firma neoprávněně získala přes 20 milionů korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články