NSS má deset podnětů na zrušení nových opatření ve službách a obchodech

Praha 29. dubna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) už obdržel deset návrhů proti novému znění mimořádného opatření regulujícího provoz obchodů a služeb a shromažďování lidí v době pandemie.

Česká tisková kancelář
Zrušení nových opatření ve službách a obchodech

Původní znění mimořádného opatření soud před týdnem zrušil a dal ministerstvu zdravotnictví lhůtu k nápravě. Podle některých právních odborníků, včetně advokáta Zdeňka Koudelky, který úspěšně napadl původní opatření, zohlednilo ministerstvo v novém znění názor soudu jen částečně.

Přezkoumávání opatření přijatých podle pandemického zákona patří k novým kompetencím NSS. Dostal podle Mazance zatím 74 podnětů, které se často týkají například povinného testování, nošení respirátorů, provozu škol nebo omezení obchodů.

Zatím soud vyřešil kolem 25 podnětů, uvedl Mazanec. Dosud se daří vyřizovat vše ve lhůtách, ale nápor je značný, navíc jde o "neprobádaný terén". "Jestli to půjde tímto tempem dál, budeme v problémech," uvedl Mazanec. Zdůraznil, že soud je dlouhodobě přetížený a "jako švestka z čistého nebe" mu navíc připadla rozsáhlá pandemická agenda, kterou řeší jako soud prvního stupně, což je procesně náročné.

NSS je podle Mazancových slov spíše na "obecná moudra", nyní se ale ocitl v pozici okresního soudu, který "musí provádět řízení s plnou parádou". Soud by potřeboval alespoň několik administrativních sil navíc, navýšení soudcovských míst Mazanec nepokládá za reálné ani vhodné. Kvůli pandemické agendě se odkládá rozhodování o běžných kasačních stížnostech, připustil předseda soudu ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu.

Psaní pandemických opatření je podle Mazance pro ministerstvo zdravotnictví náročnou zkouškou. Opatření jsou obsáhlá, kazuistická, tedy řeší jednotlivosti typu podmínek prodeje hřbitovních svící. Detailnost je pak terčem kritiky a podněcuje návrhy na zrušení opatření nebo jejich částí. Návrhy míří proti jednotlivým bodům, i proto je jich tolik, míní Mazanec.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu