NSS zamítl kasační stížnost proti stavebnímu povolení na obchvat Jaroměře

Jaroměř (Náchodsko) 28. ledna (ČTK) - Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost manželů Kučerových ve věci pravomocného stavebního povolení na obchvat Jaroměře na Náchodsku.

Česká tisková kancelář
Zrychlení vyvlastnění
Foto: Pixabay

Na twitteru to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. Kučerovi se dožadovali zrušení stavebního povolení. Poslední překážkou pro stavbu obchvatu je podle Mátla vyvlastnění pozemků Kučerových.

Obchvat dvanáctitisícové Jaroměře o délce 6,55 kilometru je přeložkou silnice I/33 a z města odvede tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Náchod a Polsko. Navazovat bude na nynější konec dálnice D11 u Hořenic severně od Jaroměře a u Velkého Třebešova se napojí na obchvat České Skalice.

Stavební povolení na obchvat Jaroměře vydal Krajský úřad Královéhradeckého kraje 20. července 2020. Odvolání Kučerových proti vydanému stavebnímu povolení v únoru 2021 zamítlo ministerstvo dopravy. Následnou žalobu Kučerových zamítl v říjnu 2021 Krajský soudu v Ostravě. Proti rozsudku krajského soud podali Kučerovi kasační stížnost.

Podle Mátla je nyní před podpisem smlouva se zhotovitelem stavby obchvatu. Silnici by na základě vítězství ve výběrovém řízení měla postavit společnost Metrostav Infrastructure za 687,83 milionu korun. Předpokládaná cena stavby před soutěží byla 862,6 milionu korun.

Ve sporu o pozemky manželé Kučerovi úspěšně napadli u hradeckého krajského soudu loňské rozhodnutí hradeckého krajského úřadu o vyvlastnění části pozemků. Následnou kasační stížnost proti verdiktu krajského soudu podanou hradeckým hejtmanstvím a ŘSD v listopadu zamítl Nejvyšší správní soud, uvedl dříve Mátl. Žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků nyní znovu posuzuje krajský úřad. František Kučera, který je místopředsedou Vrchního soudu v Praze, v souvislosti s pozemky kolem Jaroměře vede se státem do deseti různých sporů.

Kromě Jaroměře obchvat odvede tranzitní dopravu i z obcí Čáslavky, Dolany a Svinišťany. Po silnici přes obce nyní denně projede přes 15.000 vozidel, z nichž významnou část tvoří kamiony. Bez obchvatu Jaroměře budou řidiči jedoucí z Hradce Králové na Náchod a Polsko nadále muset sjíždět z dálnice D11 do Jaroměře a jet přes centrum města.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články