IMOFA - operativní leasingy
Právní Prostor

Od března mohou úřady skartovat registrační značky dlouhodobě uložené v depozitu

Praha 23. února (ČTK) - Majitelé vozidel vyřazených z provozu, kteří mají dlouhodobě uložené registrační značky v depozitu, mají poslední týden na podání žádosti o zachování těchto značek. Bez podání této žádosti je mohou úřady od března po delším než tříletém uložení skartovat.

Od března mohou úřady skartovat registrační značky dlouhodobě uložené v depozitu

V neděli 1. března totiž nabyde účinnosti novela, která umožňuje skartaci značek, ke kterým se nikdo nehlásí.

Pokud je vozidlo vyřazené z provozu déle než tři roky, úřad může staré značky skartovat a v případě vrácení vozidla do provozu mu přidělí novou značku a nové osvědčení o registraci vozidla. “To neplatí, požádal-li vlastník silničního vozidla před uplynutím této lhůty o zachování registrační značky, tabulek s touto registrační značkou a osvědčení o registraci vozidla,” uvádí se v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Podle ministerstva dopravy byly v depozitech k 1. březnu 2023 uloženy značky pro 580.000 vozidel a každý rok v nich přibylo 150.000 za vozidla vyřazená z provozu. Ministerstvo předpokládá, že se do provozu vrátí jen část vyřazených vozidel. Pro zachování starých značek mohou majitelé vozidel podat na úřadě, kde jsou značky uložené, žádost o jejich zachování. K 21. lednu podali lidé podle ministerstva přibližně 17.000 těchto žádostí.

V Praze je v depozitu zhruba 51.000 registračních značek. Donedávna bylo podání žádosti o zachování značek ojedinělé. “Nárůst požadavků pozorujeme až v posledních dvou týdnech. Za tyto zhruba tři roky se celkový počet požadavků pohybuje kolem 600 žádostí,” sdělil ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V podkrkonošské Jilemnici evidují podle vedoucí tamního odboru dopravy Lucie Jerychové 2303 vozidel vyřazených z provozu, k nimž jsou registrační značky uložené v depozitu. Doposud zde vlastníci podali 98 žádostí o zachování značek. Úřady na riziko skartace značek vlastníky vyřazených aut neupozorňují, protože to není v jejich silách.

Počet registračních značek v depozitu, a tedy vyřazených aut z provozu, se v průběhu roku mění. “Zpravidla největší počet žádostí o vyřazení vozidla je podáván v průběhu podzimu a následně v jarních měsících je vyřazení ukončováno,” uvedla Jerychová.

Majitelé vozidla vyřazují s ohledem na roční období, kdy nechtějí nebo nepotřebují vozidlo provozovat. “Typicky v našich horských podmínkách se vyřazují motocykly, případně vozidla určená pro sezonní práce,” dodala. Lidé také vyřazují vozidla na dobu oprav.

Sdílet článek
Anag novinky 2026
X

Další články

Aktuality

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států

Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Aktuality

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
Aktuality

Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva

Návrh nového zákona o sportu počítá se vznikem samostatného ministerstva
Aktuality

Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028

Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028
Aktuality

Zákazy drog poptávku nesníží. Odborníci kritizují vládní otočku k prohibici

Zákazy drog poptávku nesníží. Odborníci kritizují vládní otočku k prohibici
IMOFA - operativní leasingy