Odměny advokátů chce ministr Blažek zvýšit od letošního července

Praha 10. ledna (ČTK) - Odměny advokátů by se měly zvýšit od letošního července. Počítá s tím ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který o podobě vyhlášky k advokátnímu tarifu jednal s vedením České advokátní komory (ČAK).

Česká tisková kancelář
Peníze, legislativa, zákony
Foto: Fotolia

Společně řešili také chystanou novelu zákona o advokacii. Šéf profesní organizace Robert Němec na tiskové konferenci uvedl, že některé body novely bude potřeba prodiskutovat ještě se státními zástupci - například problematiku prohlídek v advokátních kancelářích.

Ministerstvo spravedlnosti už od počátku roku zvýšilo odměny notářům, u některých úkonů až dvojnásobně. Reagovalo tak na současnou inflaci. Už předtím avizovalo, že v brzké době plánuje navýšit i odměny pro advokáty a exekutory. Více peněz od ledna dostávají také soudní znalci, tlumočníci a překladatelé.   

Němec dnes upozornil na to, že advokátní tarif upravuje i odměnu za právní pomoc poskytovanou ex offo, která je nástrojem pro zajištění dostupnosti právních služeb jak u trestního řízení, tak u civilního práva. Řekl, že příslušná ministerská vyhláška se nenovelizovala od roku 2006. "S ministerstvem spravedlnosti jsme se dohodli ve všech podstatných ohledech," sdělil. Výsledek je podle něj kompromisem i se zástupci neziskového sektoru.

Podle Blažka je zapotřebí hledět i jinam než na Prahu či Brno, kde se advokátům daří dobře. "I pro městečka je třeba, aby tam advokáti měli z čeho žít," řekl s tím, že i advokátům se zvedají náklady. Vyhlášku k advokátnímu tarifu nyní čeká připomínkování od ostatních ministerstev. Debatu ohledně exekutorského tarifu pokládá Blažek za složitější, protože zvýšení proplácení nákladů za exekuce může dopadnout na sociálně slabé vrstvy.   

Konkrétní položky z připraveného návrhu Němec neuvedl. Popsal ale, že advokáti v nich zohlednili kumulovanou inflaci od roku 2006. U položek, které v pozdějších letech prošly valorizací - například u sazeb v tzv. bagatelních věcech - bude podle něj navýšení podstatně nižší. "Ale v zásadě se snažíme kopírovat inflaci. A zároveň se snažíme tarif zjednodušit. Snaha je, aby tam, kde je to možné, byla reflektována hodnota věci, která je předmětem sporu," dodal. Blažek doplnil, že podle odhadů by zvýšení tarifu mělo mít dopad na státní rozpočet zhruba půl miliardy korun ročně.

Další bod společného jednání - chystanou novelu zákona o advokacii - zmiňovali Blažek s Němcem už na tiskové konferenci, která se konala před více než rokem. Ministr tehdy advokátům slíbil maximální součinnost. Němec dnes zrekapituloval, že ČAK v mezidobí novelu připravila, provedla připomínkovým řízením v advokacii a předložila ministerstvu. Se státními zástupci bude podle něj zapotřebí probrat například důvěrnost vztahu mezi advokátem a klientem.   

Ohledně prohlídek v advokátních kancelářích panuje mezi advokáty a státními zástupci dlouhodobý střet. "Česká advokátní komora pochopitelně zastává stanovisko, že advokátní kancelář nemůže sloužit jako zdroj důkazů o trestné činnosti," poznamenal Němec. Blažek k tomu dodal, že advokátní mlčenlivost je podle něj základním předpokladem pro výkon této profese a měla by se zachovávat v co největším rozsahu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články