ministerstvo

Vnitro předložilo úpravy v navrhování prezidentských kandidátů
Vydědění nepominutelného dědice

Vnitro předložilo úpravy v navrhování prezidentských kandidátů

Praha 19. října (ČTK) - Ministerstvo vnitra navrhuje, aby poslanci a senátoři mohli ve volbě prezidenta v budoucnu podpořit jen jednoho kandidáta. Lidé by pak měli dostat možnost podepisovat petice občanských kandidátů také on-line. V případě překročení potřebné hranice 50.000 on-line podpisů a splnění dalších náležitostí by úřady kandidáta automaticky do voleb zaregistrovaly.

ČTK
Právní nástroje správy majetku
Svěřenské fondy

Právní nástroje správy majetku

V uplynulých šesti měsících jsme se postupně zaměřili na téma svěřenských fondů, které jsou nejčastěji využívaným nástrojem sloužícím ke správě soukromého majetku v České republice, kdy jejich počet dosahuje téměř pěti tisíc. V následujícím pokračování našeho seriálu se na téma správy majetku podíváme s drobným odstupem a představíme si další nástroje, které jsou využívány ke správě (nejen) rodinného majetku.

Kolektiv autorů
Zřízení evidence vyloučených osob a nová pravidla pro výkon funkce ve společnosti

Zřízení evidence vyloučených osob a nová pravidla pro výkon funkce ve společnosti

Pokud působíte jako člen voleného orgánu obchodní korporace (jednatel, člen představenstva, člen správní rady), určitě by Vaší pozornosti neměla uniknout novela zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“), která nabyla účinnosti 1. července 2023.

K povinnosti provozovatele přijímat hotovostní platby
Zastavení již skončené exekuce

K povinnosti provozovatele přijímat hotovostní platby

V roce 2023 se často v zahraničí setkáváme s tím, že například v kavárnách není možno zaplatit hotovostí, ale pouze bezhotovostním způsobem. Důvodů, proč by provozovatelé chtěli umožnit placení pouze bezhotovostním způsobem je mnoho, zejména rychlost a pohodlnost pro zákazníky i provozovatele, někteří zákazníci již u sebe hotovost nenosí nebo jde o hygienické důvody (to bylo zřejmé obzvláště v době pandemie).

Kolektiv autorů