Opozice chce omezit prodej nikotinových sáčků, regulaci chystá i ministerstvo

Praha 20. června (ČTK) - Opoziční poslanci navrhli omezení prodeje nikotinových sáčků tak, aby si je nemohly volně kupovat děti. Jedna z novel zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek také reguluje užívání těchto sáčků, jako je tomu u elektronických cigaret.

Česká tisková kancelář

Předlohy dostane před projednáváním v zákonodárných sborech k posouzení vláda. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK uvedlo, že připravuje vlastní regulaci.

"Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo problémů spojených se situací kolem nikotinových sáčků, zejména zvyšujícímu se užívání těchto výrobků dětmi a mládeží. Aktuálně pracuje na novelizaci zákona a na vyhlášce," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ve vyhlášce, která je prováděcím předpisem zákonu o potravinách, chce úřad stanovit požadavky na označování a vzhled sáčku nebo jeho zakázané prvky.

Na prodej nikotinových sáčků se v současnosti nevztahují na rozdíl od prodeje například tabákových výrobků a elektronických cigaret žádná pravidla. Zda je součástí připravované regulace i omezení prodeje mladistvým, mluvčí ministerstva neuvedl.

"I vzhledem k výraznému rozšíření příchutí u těchto výrobků, atraktivních zejména pro dětskou populaci, využívají výrobci aktuální nevyhovující právní úpravu a cílí na jednu z nejzranitelnějších skupin populace, na děti," stojí ve zdůvodnění novely skupiny poslanců ANO v čele s Markem Novákem.

Obdobně argumentují autoři druhé z předloh, jež zavádí širší regulaci, Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO). V důvodové zprávě poukazují na to, že na nikotinový sáček je možné pohlížet jako na nebezpečnou chemickou směs, jelikož nikotin je závazně klasifikovaný jako nebezpečná látka. Nikotin patří k nejrozšířenějším návykovým látkám.

Předlohy by zakázaly prodej nikotinových sáčků lidem mladším 18 let, jako je tomu například u tabákových výrobků a elektronických cigaret. Omezení by platilo také pro automaty a pro e-shopy, jejich provozovatelé by museli předem hlásit systém ověřování věku ministerstvu zdravotnictví.

Širší z novel by navíc zakázala lidem používat nikotinové sáčky například ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech ve výstavních a koncertních síních a ve sportovních halách. Obce by dostaly pravomoc zakázat vyhláškou používání těchto sáčků mimo jiné v okolí škol.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články