Rozsudek, pivní kola

Pražský magistrát měl právo zakázat pivní kola, určil soud

Praha 10. března (ČTK) - Soud rozhodl, že pražský magistrát měl pravomoc zakázat provoz takzvaných pivních kol. Na rozsudek ohledně šlapacích vozítek, na nichž turisté popíjejí alkohol, dnes upozornila Česká televize.

Česká tisková kancelář
Rozsudek, pivní kola

Městský soud v Praze podle ní zamítl žalobu provozovatelů kol. Po zásahu Nejvyššího správního soudu tedy změnil svůj původní verdikt, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát, ale jednotlivé městské části. Mluvčí magistrátu Vít Hofman ČTK sdělil, že původní omezení, týkající se velké části širšího centra, je rozhodnutím znovu platné.

"Městský soud v Praze rozsudkem ze dne 8. března 2021 návrh zamítl," řekl televizi bez dalších podrobností mluvčí soudu Adam Wenig.

Opatření, kterým se soud zabýval, se týká konkrétního území a komunikací v městských částech Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 a 10. Nejvyšší správní soud loni uvedl, že původní rozsudek nevykládal příslušný zákon o pozemních komunikacích správně ani logicky. "Prakticky by tak nebylo možné vydat komplexní opatření týkající se úpravy provozu na pozemních komunikacích v širší oblasti přesahující území jedné městské části hlavního města Prahy, jak tomu bylo i v nyní posuzované věci," uvedl k názoru, že věc měly řešit městské části.

Provozovatelé pivních kol také pokládali opatření za nedostatečně odůvodněné a málo podložené. I v tomto se ale Nejvyšší správní soud postavil na stranu magistrátu. Z opatření je podle něj zřejmé, že bylo přijato například kvůli negativnímu vlivu pivních kol na bezpečnost a plynulost provozu v hlavním městě.

"Prahou vydané opatření stanovující zákazové dopravní značení je na základě verdiktu soudu nadále platné," komentoval dnes nové rozhodnutí mluvčí města Hofman. "Turisté, kteří chtějí poznat naši zemi a město do Prahy patří, nikoliv ale ti, kteří se sem přijíždí jen opít. Na pivní kola si stěžovala řada obyvatel a tato vozidla brzdila i dopravu," shrnul důvody, proč magistrát k zákazu přikročil. Proti rozhodnutí Městského soudu je ještě možné podat kasační stížnost, o které by však rozhodoval opět Nejvyšší správní soud, který se již jednou za platnost zákazu postavil.

Poté, co Městský soud v Praze loni omezení pivních kol zrušil, zavedlo město nové dočasné opatření, které platilo do poloviny srpna. Poté se již vozítka mohla do města vrátit, což se ale s ohledem k absenci turistů způsobenou pandemií koronaviru nestalo. Provozovatelé vozítek uvedli, že připravují vlastní návrh regulace jejich provozu a jednají o něm s městskými částmi. Například Praha 8 zavedla vlastní zákaz platný pro Karlín, Praha 7 pivní kola již delší dobu nepovoluje v Letenských sadech.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu