Přezkum mimořádných opatření podle pandemického zákona potrvá

Brno 28. února (ČTK) - Přezkum mimořádných opatření podle pandemického zákona bude pravděpodobně složitý a nelze očekávat, že o nich Nejvyšší správní soud rozhodne v řádu dní.

Česká tisková kancelář
Nejvyšší správní soud, přezkum mimořádných opatření
Foto: Shutterstock

Rozhodování potrvá spíše v řádu týdnů, uvedl na webových stránkách soudu jeho předseda Michal Mazanec. Pandemický zákon schválila Sněmovna v pátek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice podle něj dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření koronaviru.

"Právě přijatý pandemický zákon zakládá významné pravomoci orgánů veřejné správy, hluboce zasahuje do života společnosti a může vést k podstatným omezením práv občanů. Při přezkumu mimořádných opatření podle pandemického zákona půjde velmi pravděpodobně o složité a rozporuplné rozhodování ve značném množství případů. Je třeba položit důraz nejen na rychlost, ale současně s tím i na právní a argumentační kvalitu našich rozhodnutí," sdělil Mazanec.

Dodal, že i když si je soud vědom reálných dopadů do života velkého množství lidí, nelze očekávat, že rozhodnutí padne v řádu dní. "Je třeba provést všechny zákonné úkony předcházející samotnému rozhodnutí, včetně přípravy, nařízení a uskutečnění jednání v pouhých dvou jednacích síních pro celý soud. Je ale důležité, abychom rozhodovali v řádu jednotek týdnů i za cenu, že ostatní agenda bude muset být odsunuta," dodal předseda.

Mimořádná opatření budou vyžadovat souhlas vlády, budou muset být zdůvodněna z hlediska epidemické situace i rizik. Každé dva týdny se bude přezkoumávat potřebnost restrikcí, vláda o nich ve stejném intervalu bude muset informovat Sněmovnu. Návrhy na zrušení ministerského mimořádného opatření se bude zabývat Nejvyšší správní soud, opatření hygienických stanic budou moci lidé napadnout u krajských soudů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články