Sněmovna schválila prodloužení záruk z COVID III do příštího roku

Praha 21. října (ČTK) - Poskytování záruk podnikatelům z programu COVID III se prodlouží nejméně do poloviny příštího roku. Dnes to schválila Sněmovna, musí to ještě schválit Senát a podepsat prezident. Původně měl tento program skončit ke konci letošního roku. Vládní návrh zákona reaguje na rozhodnutí Evropské komise, která umožnila prodloužení tohoto programu zatím jen do poloviny příštího roku. Vláda se bude snažit vyjednat prodloužení až do konce roku 2021.

Česká tisková kancelář

Na program COVID III se vztahuje takzvaný dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o uvolnění pravidel státní pomoci. Členským státům umožnil okamžitě podpořit ekonomiku. Prodloužení možnosti poskytovat záruky je v zákoně naformulováno tak, aby se zákon nemusel už měnit, pokud Brusel přistoupí na prodloužení až do konce roku 2021.

Nově bude možné poskytovat záruky nejen na provozní úvěry, ale i na investiční úvěry. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že jde o reakci na silnou poptávku ze strany podnikatelů, kteří chtějí takto záruky rozšířit.

Sněmovna přistoupila na pozměňovací návrh Jana Volného (ANO), aby plnění ze záruk bylo možné uplatnit až do konce roku 2027.

Program COVID III funguje ve spolupráci s komerčními bankami od června. Za půjčky v něm ručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců mají nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, mohou získat záruku do 80 procent.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu