Soud chce projednat žalobu kvůli nouzovému stavu, obdržel jich 13
Praha 17. dubna (ČTK) - Pražský městský soud chce příští týden projednat první ze správních žalob, které lidé podali v souvislosti s omezujícími opatřeními přijatými kvůli nouzovému stavu. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí instituce Markéta Puci. Soud zatím obdobných žalob na ministerstvo zdravotnictví, případně na vládu, eviduje 13.
Aktuální žaloba, kterou podal právník se specializací na zdravotnické právo, směřuje proti třem mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. První napadené opatření se týká zákazu volného pohybu z 23. března, druhé dvě omezení maloobchodního prodeje z 23. a 26. března. Navrhovatel požaduje, aby je soud zrušil jako nezákonná, a to kvůli způsobu, jakým byla vydána.
V žalobě upozornil na to, že ministerstvo tato “bezprecedentní omezení” přijatá na základě zákona o ochraně veřejného zdraví odůvodnilo pouze obecnou zmínkou o výskytu nemoci covid-19 v ČR a nutností omezit její šíření.
Navrhovatel také uvedl, že vzhledem ke svému profesnímu zaměření, jímž je právo a organizace a řízení veřejného zdravotnictví, je důkladně seznámený s významem role státu při epidemiích. Napsal, že žalobou proto nebrojí proti samotnému principu krizových opatření státu a proti přípustnosti dočasného omezení práv a svobod v epidemii. Nechce bránit orgánům státu, aby reagoval na pandemii přiměřeně vzniklým rizikům.
“Avšak právě pro rozpor mezi požadavky platného práva a poznatky medicínské vědy na jedné straně a formulací napadených mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví na druhé straně považuji za nutné navrhnout soudu jejich zrušení,” napsal. Soudní senát naplánoval projednání žaloby na 23. dubna.
Soud může takzvané opatření obecné povahy zrušit jako nezákonné na návrh kohokoliv, kdo tvrdí, že byl opatřením zkrácen na svých právech. Vzhledem k tomu, že vláda i ministerstva sídlí v hlavním městě, je k projednání všech správních žalob směřujících proti jejich rozhodnutím příslušný právě Městský soud v Praze.
Ze 13 návrhů na zrušení opatření obecné povahy, které zatím pražský městský soud obdržel, podala čtyři brněnská právnička Vendula Zahumenská, která stojí společně s manželem také za trestním oznámením na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministry vnitra a zdravotnictví Jana Hamáčka (ČSSD) a Adama Vojtěcha (za ANO) a na epidemiologa Romana Prymulu. Oznámení, v němž politiky podezírá v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu z možného spáchání řady trestných činů, zaslala 6. dubna pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Ředitel jeho trestního odboru Jaroslav Dolejší dnes ČTK sdělil, že dokument zatím nebyl postoupen věcně věcně a místně příslušnému státnímu zastupitelství, “neboť z podstatné části identická podání byla učiněna dalšími podateli a je třeba všechna vyřídit současně”.
Další články
Zákazy drog poptávku nesníží. Odborníci kritizují vládní otočku k prohibici
Zákazy návykových látek a prohibice poptávku nesníží a vedly by k rozšíření černého trhu. Řešením je dosavadní český vyvážený přístup s prevencí, léčbou a represí a rozumná regulace. ČTK to sdělili zástupci Ústavu pro evropskou legislativu (UPEL) a spolku Racionální regulace (RaRe). Reagovali tak na ohlášené změny legislativy se zpřísněním protidrogové politiky.
NS: Opatrovníci nejsou jen správci života, měli by pomáhat a respektovat přání
Brno 9. června (ČTK) - Opatrovníci nesmí vystupovat jen jako správci života a majetku lidí s omezenou svéprávností, ale spíše jako jejich pomocníci. Nejvyšší soud (NS) v novém rozsudku zdůraznil, že opatrovníci musí respektovat názory a přání svých opatrovanců, stejně jako jejich právo rozhodovat o vlastním životě v maximální možné míře. Rozsudek je zpřístupněný v databázi soudu.
NS: Restaurace nemá nárok na náhradu marně vynaložených nákladů v době pandemie
Brno 8. června (ČTK) - Restaurace nemá nárok na náhradu nákladů, které zbytečně vynaložila na provoz v době covidových omezení. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání firmy, která provozuje restauraci v Praze 5.
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.



