Soud EU zamítl žalobu PNS na podporu státu České poště

Praha 26. října (ČTK) - Tribunál soudního dvora Evropské unie zamítl žalobu podanou První novinovou společností (PNS) proti rozhodnutí Evropské komise, kterým schválila veřejnou podporu pro Českou poštu. Pošta tak nemusí vracet státu 2,3 miliardy Kč na kompenzaci čistých nákladů za poskytování základních poštovních služeb za roky 2013 až 2017. Vyplývá to z rozsudku, který má ČTK k dispozici.

ČTK Česká tisková kancelář

PNS se proti rozsudku může odvolat. "PNS nyní podrobně analyzuje odůvodnění rozsudku. Soud se velmi důkladně žalobou PNS zabýval, o čemž svědčí nejen doba soudního řízení, ale také velmi obsáhlé odůvodnění rozhodnutí na více než 340 odstavcích," uvedl místopředseda představenstva PNS Ondřej Vaňha.

Tribunál uznal postavení PNS coby hlavního soutěžitele České pošty v oblasti listovních poštovních služeb. Už ale nedal za pravdu hlavnímu argumentu PNS, že, když v tzv. prenotifikačním řízení orgány České republiky vyjednávají o rámci veřejné podpory téměř tři roky, svědčí to o problémech, kvůli kterým by mělo být zahájeno formální řízení.

Podle Vaňhy PNS hodlá adresovat své připomínky tak, aby České poště nebyla přiznána veřejná podpora, jež by mohla narušit hospodářskou soutěž na českém poštovním trhu, za roky 2018 až 2022. Celkově jde až o 7,5 miliardy Kč.

Pošta dostává od státu úhradu za základní služby, které poskytuje na celém území ČR na základě poštovní licence. Pošta také garantuje, že nesníží počet provozovaných poboček pod 3200 pošt. Celkově může získat až 1,5 miliardy Kč ročně.

První novinová společnost je největším distributorem tisku do prodejní sítě v ČR a po fúzi se společnostmi PNS Grosso a Mediaservis také největší alternativní společností zajišťující doručování adresných a neadresných zásilek v ČR. Hlavními akcionáři PNS jsou Mafra (37,51 procenta), Vltava Labe Media (35 procent) a Czech News Center (27,02 procenta).

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři