Taxikáři ode dneška nemusí mít taxametr nebo svítilnu

Praha 1. července (ČTK) - Taxikáři ode dneška už při elektronických objednávkách nemusí používat taxametry či střešní svítilny, povinné už nebudou ani zkoušky z místopisu. Nutná naopak bude nová evidenční nálepka na vozidle. Provozovatelům navíc vznikne odpovědnost za provoz. Novinky pro provoz taxislužeb v Česku zavádí novela zákona o silniční dopravě.

ČTK Česká tisková kancelář

"Srovnáváme podmínky klasické taxislužby s moderními aplikacemi. Úpravy povedou k zatraktivnění taxislužby, dojde ke zvýšení konkurence mezi dopravci, což může snížit cenu pro zákazníka. Cestující bude při využití aplikace vždy dopředu znát cenu, kterou za cestu zaplatí," uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Jednou z hlavních novinek zákona je zrušení povinnosti mít ve výbavě taxametr a střešní svítilnu. Povinnost odpadne při elektronických objednávkách například přes mobilní aplikaci. Při elektronických objednávkách však musí být cena určena předem. Při objednání taxi přímo na ulici nebo telefonicky budou moci zákazníky svést stále pouze taxikáři s taxametrem a svítilnou.

Další novinkou je žlutá evidenční nálepka, kterou si taxikáři budou muset během následujícího půlročního přechodného období opatřit od úřadů pro všechna vozidla. "Cestující díky tomu pozná, že se jedná o evidované vozidlo taxislužby, což znamená, že je pojištěné a podrobuje se častějším technickým prohlídkám. Evidenční nálepka také umožní policii a kontrolním orgánům rozpoznat vozidla taxislužby, včetně těch nevybavených taxametrem," dodal Havlíček.

Podle ministerstva by to mělo zamezit provozu taxi neprověřenými řidiči. Zákon proto zavádí i nový institut odpovědnosti provozovatelů, který by měl umožnit sankcionovat provozovatele taxi za porušení povinností či nelegální provoz. To doposud možné nebylo.

Změnou je i omezení některých práv místních úřadů, povinné tak už nebudou zkoušky z místopisu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři