Ústavní soud odmítl stížnost aktéra kauzy bahamských akcií
Brno 15. července (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Radka Leopolda, důležitého aktéra takzvané kauzy bahamských akcií. Někdejší jihlavský podnikatel a představitel mnoha firem včetně holdingu ICOM si za sérii hospodářských trestných činů s konečnou platností odpyká 10,5 roku za mřížemi. ČTK to dnes zjistila ze soudní databáze.
Ze skupiny odsouzených, kteří podle obžaloby prováděli rozsáhlé transakce s bezcennými akciemi firem z Bahamských ostrovů, si Leopold vyslechl nejpřísnější trest. Při machinacích skupina podle obžaloby způsobila v letech 1994 až 1998 škodu v řádu miliard korun.
Ve složité kauze postupně padla řada rozsudků. Poslední pravomocný verdikt nad Leopoldem je z října 2011. Vrchní soud v Olomouci souhrnný trest uložil za sérii dokonaných i nedokonaných skutků kvalifikovaných jako podvod, zpronevěra, porušování povinnosti při správě cizího majetku, zneužívání informací v obchodním styku a zkreslování údajů o stavu hospodaření.
V ústavní stížnosti Leopold tvrdil, že justice nedostatečně a nesprávně zjistila skutkový stav a porušila jeho práva, například zásadu, podle níž je nutné v pochybnostech rozhodnout ve prospěch obžalovaného. Trest označil za nepřiměřeně přísný
Soudci ale Leopoldovu stížnost považovali za zjevně neopodstatněnou. “ÚS uzavírá, že v rozhodnutích obecných soudů nezjistil žádná pochybení, která by mohla zakládat tvrzené porušení základních práv a svobod stěžovatele,” stojí v usnesení. Podobně soud loni naložil se stížností Jaroslava Leopolda, dalšího aktéra případu. K rozhodnutí zbývají ještě stížnosti dvou odsouzených.
Skupina pachatelů nechala podle obžaloby založit na Bahamách několik firem. Jejich bezcenné akcie pak nakupovaly české společnosti, v nichž obžalovaní působili, a používaly je k uhrazení pohledávek, k falešnému navyšování základního jmění nebo nákupu jiných akcií.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.


