ústavní soud

Sněmovna schválila dvě z desítky navržených změn ústavy, Senát je neposoudil
legislativní proces sněmovna ústava

Sněmovna schválila dvě z desítky navržených změn ústavy, Senát je neposoudil

Sněmovna schválila v tomto volebním období dosud dvě z desítky navrhovaných změn ústavy, a to rozšíření prověrkových pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a dobrovolný klouzavý mandát pro poslance, kteří by se stali členy vlády. Přijetí těchto ústavních novel do říjnových voleb je však značně nejisté, protože senátoři ani jednu z nich zatím neprojednali. Může se tak zopakovat situace z minulého volebního období, v němž nebyla přijata žádná úprava ústavy z deseti navrhovaných. Tehdy poslanci sice rozšíření pravomocí kontrolního úřadu odhlasovali, Senát je ale neschválil.

ČTK
ÚS odmítl zrušit část zákona, jež blokuje osvojení u registrovaných
Váhy, soud, spravedlnost.

ÚS odmítl zrušit část zákona, jež blokuje osvojení u registrovaných

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh Obvodního soudu pro Prahu 5, který by v případě úspěchu mohl přiblížit registrované partnerství na úroveň manželství. Obvodní soud navrhoval zrušit pasáž občanského zákoníku, jež obecně stanovuje, které okruhy práv a povinností spojených s manželstvím se vztahují také na registrované partnerství. Osvojení dítěte registrovaného partnera, o které šlo v návrhu především, mezi těmito právy není. Podle ústavních soudců, kteří nebyli při rozhodování jednotní, měl návrh mířit spíše na jinou, konkrétnější část občanského zákoníku, zjistila ČTK z usnesení zpřístupněného v databázi soudu.

ČTK
Senátoři žádají Ústavní soud o změnu u sbírky vyhlášek obcí, vnitro je proti

Senátoři žádají Ústavní soud o změnu u sbírky vyhlášek obcí, vnitro je proti

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) doporučil vládě, aby u Ústavního soudu vstoupila do řízení o návrhu skupiny senátorů, kteří usilují o změnu pravidel nové sbírky vyhlášek obcí a krajů. Hamáček chce podpořit zamítnutí návrhu. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici a který vláda projedná v pondělí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu