Za pokus trestat hanobení prezidenta dostali poslanci anticenu
Praha 3. října (ČTK) - Hlavní anticenu za omezování svobody projevu dostali poslanci v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM). Obdrželi ji za pokus obnovit trestný čin hanobení prezidenta republiky. Hlavní kladné ocenění převzal Nadační fond nezávislé žurnalistiky za podporu investigativních novinářů. Ceny v soutěži, v níž se hodnotí především přístup úřadů k informacím, dnes vyhlásila pořádající Otevřená společnost.
Ondráček navrhoval za hanobení prezidenta až roční vězení, postih by podle kritiků mohl hrozit i za umělecké dílo, které by ohrožovalo vážnost hlavy státu. Poslanec zalitoval, že ho prý organizátoři na udílení nepozvali. “Rád bych si takovou anticenu převzal. Bláboly nějakých neziskovek mi jsou celkem ukradené,” řekl ČTK. Advokátka a členka hodnotící poroty Hana Marvanová varovala před plíživým ohrožováním ústavou zaručených svobod. “Pokud přijdeme o svobodu projevu, postupně přijdeme i o další svobody,” uvedla.
Novelu, kterou Sněmovna ani nezačala projednávat, chce přesto Ondráček v případě znovuzvolení předložit znovu. Předlohu původně podepsalo šest desítek poslanců z řad KSČM, ČSSD, hnutí ANO a Úsvitu. Někteří ale po kritice své podpisy stáhli.
Jednu z dílčích záporných cen obdržela Kancelář prezidenta republiky za to, že odmítla poskytnout text dopisu amerického prezidenta Donalda Trumpa k jeho odloženému setkání s Milošem Zemanem. Prezidentská kancelář se podle garanta soutěže Oldřicha Kužílka hájila tím, že dopis je “informace vzniklá bez použití veřejných prostředků, která byla předána osobou, jíž takovou povinnost zákon neukládá”.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu ČTK řekl, že se pořádající společnost zapojila do protizemanovské kampaně a že se zesměšnila, neboť dopis podle něj zveřejněn byl. Ovčáček odkázal na článek serveru Blesk.cz, který z dopisu citoval.
Záporné ocenění dostala také Sněmovna za přijetí novely stavebního zákona, která zrušila možnost veřejnosti účastnit se řízení prostřednictvím spolků. Zrušení kritizovaly zejména ekologické organizace. Senát naopak dostal kladné ocenění “za záchranu registru smluv”, když zabránil jeho okleštění a přiměl Sněmovnu schválit kompromisní úpravy. Pozitivní cenu dostalo rovněž Brno za projekt participativního rozpočtu.
Vítězství fondu podporujícího projekty, které se snaží odhalit pozadí struktur ohrožujících demokracii a zvýšit transparentnost politiky, podle Kužílka dokládá, že “společnost si uvědomuje nezastupitelnou roli médií jako hlídacího psa veřejného zájmu”. Pozitivní ocenění s nápisem Otevřeno dostal také Jan Cibulka, který po dvouletém sporu prosadil poskytnutí digitálních dat pro statistiky policejního okrsků.
Kladné ceny od veřejnosti si odnesli obránci zvířat ze sdružení OBRAZ za zapojení veřejnosti do kampaně za zákaz kožešinových farem nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za transparentní pravidla prodeje majetku státu. S pozitivní cenou veřejnosti byl spokojen také náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek, jehož tým vyvinul aplikaci Supervizor, která přehledně zobrazuje hospodaření ministerstev. Podobnou aplikaci Cityvizor chystá i pro hospodaření obcí.
Pro zápornou cenu s nápisem Zavřeno si přišla pouze starostka Kouřimi Zuzana Čiháková. Dostala ji za to, že v radničním periodiku odmítla otisknout kritické příspěvky jedné občanky. Starostka s tím nesouhlasila, poukázala na to, že Kouřim dvakrát uspěla v soutěži Obec přátelská rodině, a pořadatelům přivezla jablka. “Nejsme až takoví uličníci,” dodala.
Další články
Zákazy drog poptávku nesníží. Odborníci kritizují vládní otočku k prohibici
Zákazy návykových látek a prohibice poptávku nesníží a vedly by k rozšíření černého trhu. Řešením je dosavadní český vyvážený přístup s prevencí, léčbou a represí a rozumná regulace. ČTK to sdělili zástupci Ústavu pro evropskou legislativu (UPEL) a spolku Racionální regulace (RaRe). Reagovali tak na ohlášené změny legislativy se zpřísněním protidrogové politiky.
NS: Opatrovníci nejsou jen správci života, měli by pomáhat a respektovat přání
Brno 9. června (ČTK) - Opatrovníci nesmí vystupovat jen jako správci života a majetku lidí s omezenou svéprávností, ale spíše jako jejich pomocníci. Nejvyšší soud (NS) v novém rozsudku zdůraznil, že opatrovníci musí respektovat názory a přání svých opatrovanců, stejně jako jejich právo rozhodovat o vlastním životě v maximální možné míře. Rozsudek je zpřístupněný v databázi soudu.
NS: Restaurace nemá nárok na náhradu marně vynaložených nákladů v době pandemie
Brno 8. června (ČTK) - Restaurace nemá nárok na náhradu nákladů, které zbytečně vynaložila na provoz v době covidových omezení. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání firmy, která provozuje restauraci v Praze 5.
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.



