Za vyvěšení trenýrek nad Hradem uložil soud podmínky
Praha 5. dubna (ČTK) - Za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem uložil dnes Obvodní soud pro Prahu 1 třem umělcům ze skupiny Ztohoven podmíněné tresty. Správě Pražského hradu také musí zaplatit přes 60.000 korun. Rozsudek není pravomocný, všechny strany si ponechaly lhůty pro případná odvolání. Prezidentskou standartu vyměnili Ztohoven za spodní prádlo na podzim 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že standartu rozstříhala a rozdala lidem.
Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi uložil soud šestiměsíční podmínku s ročním odkladem, nejnižší možný trest. Podle verdiktu se dopustili výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Všem hrozilo až tříleté vězení. Obžalovaní k dnešnímu jednání nepřišli.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček během Zemanovy dnešní návštěvy středních Čech ČTK řekl, že Hrad nyní nebude k tématu vydávat žádná silnější prohlášení. “Lze předpokládat, že se vandalové odvolají,” uvedl.
Muži dříve přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili a že při tom přestřihli lanko na stožáru se standartou. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev. Obvodní soud je loni částečně osvobodil a kvůli přestřiženému lanku chtěl případ předat do přestupkového řízení. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil s tím, že právo na svobodu slova není možné řadit nad právo na majetek.
Soudkyně Šárka Šantorová dnes uvedla, že byla vázána právě rozhodnutím odvolacího soudu. “Svůj právní názor jsem vyslovila ve svém prvním rozhodnutí,” řekla. Dodala, že jí odvolací senát prakticky nedal možnost výběru a “nařídil jí obžalované uznat vinnými vším, co je popsáno v obžalobě”. Nízký trest uložila zejména proto, že od činu uplynula dlouhá doba.
Umělci mají podle verdiktu zaplatit Správě Pražského hradu 44.000 korun za poškozenou střechu, 10.000 korun za přestřihnuté lanko a 8400 korun za ukradenou standartu. Hodnotu opotřebené standarty určil znalecký posudek, Hrad za ni chce 33.000 korun. Zmocněnec Hradu také požadoval 300.000 korun za nemajetkovou újmu, kterou podle něj umělci činem způsobili České republice, s tímto nárokem ho ale soudkyně odkázala na civilní řízení.
Žalobkyně Zuzana Beňová navrhla pro muže podmíněné tresty, požadovala ale delší zkušební dobu. Hons by podle ní měl být potrestán přísněji kvůli svým minulým prohřeškům. Navrhla také, aby soud performerům uložil pokutu 10.000 korun, soud jí však nevyhověl.
Podle obhájce umělců Michala Pokorného je rozsudek věcně nesprávný, soudkyně ale podle něj neměla možnost rozhodnout jinak. Skutek podle něj nebyl trestným činem. “Každý občan má vyjádřit svůj názor na věci veřejné. Moji klienti jsou umělci, aktivisté a zvolili způsob vyjádření, který je jim vlastní,” řekl po skončení jednání novinářům.
Další články
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.
Hygienici nemohou chtít údaje o očkování jen po telefonu, rozhodl NSS
Brno 13. července (ČTK) - Poskytovatelé zdravotních služeb nemohou krajským hygienickým stanicím předávat informace o pacientech, kteří odmítli povinné očkování, pokud nejsou splněny zákonné podmínky.



