Zákon zřejmě podnikatelům umožní zkrátit dobu odpisů

Praha 8. září (ČTK) - Podnikatelé by se mohli letos dočkat možnosti takzvaných mimořádných odpisů. Vybraný majetek, který jim slouží k podnikání, by mohli daňově odpisovat výrazně kratší dobu, než jim nyní umožňuje zákon o daních z příjmů. Vztahovat by se to mohlo na majetek pořízený od letošního 1. ledna do 31. prosince příštího roku. Počítá s tím pozměňovací návrh poslanců Miloslavy Vostré (KSČM), Jana Volného (ANO) a Romana Onderky (ČSSD) k vládnímu daňovému balíku. Ve středu se jím bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor.

Česká tisková kancelář
Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

Podle podkladů, které má ČTK k dispozici, ministerstvo financí s tímto návrhem souhlasí.

Mimořádné odpisy už jednou v minulosti v zákoně platily, a to v době ekonomické krize pro majetek pořízený od 1. ledna 2009 do 31. prosince 2010. Poslanci nyní navrhují toto ustanovení o 11 let aktualizovat.

Návrh se vztahuje na majetek v 1. a 2. odpisové třídě. V 1. třídě se odpisuje majetek tři roky a nově by to mělo být jen jeden rok. Vztahovat se to má například na nástroje, nářadí, počítače, některé zemědělské stroje jako jsou třeba rozmetadla hnoje nebo návěsy.

V 2. odpisové třídě se majetek odpisuje pět let a nově to mají být dva roky. Do ní spadají hlavně osobní automobily, nákladní motorová vozidla, autobusy nebo například obráběcí stroje.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články