Žalobce chce v kauze údajných manipulací s tendry pošty podmínky

Praha 1. září (ČTK) - V kauze údajných manipulací s tendry České pošty dnes navrhl státní zástupce části obžalovaných podmíněné a peněžité tresty, jednoho muže a firmu navrhl viny zprostit. Případem se již podruhé zabývá pražský městský soud. Všichni obžalovaní vinu odmítají, s obžalobou nesouhlasí ani právní zástupci firem. Soud v případu rozhodne ve středu.

ČTK Česká tisková kancelář

Obžalobě čelí bývalý zástupce generálního ředitele České pošty Richard Soldán, jednatel společnosti SP Josef Šindelář a jednatel firmy Radekov Antonín Hadač. Soud je předloni v prosinci nepravomocně potrestal podmínkami, firmy dostaly peněžité tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. V případu je stíhána i společnost Agrotec patřící do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a její jednatel Pavel Richter, městský soud je původně obžaloby zprostil.

Státní zástupce Zdeněk Matula dnes navrhl, aby soud dal Soldánovi dvouletou podmínku, Hadač by měl mít trest o rok kratší. Pro oba také žádá peněžitý trest 50.000 korun. Richtera by měl senát podle žalobce potrestat osmiměsíční podmínkou. Firmám Radekov a Agrotec státní zástupce navrhl peněžité tresty a roční zákaz plnění veřejných zakázek. Pouze u Radekova připustil uložení vyššího peněžitého trestu místo zákazu veřejných zakázek.

Žalobce ale v závěrečné řeči naopak navrhl osvobození Šindeláře i společnosti SP. V bodě, kde byli obžalováni, by měl podle něj být zproštěn viny i Soldán. Hadač s Radekovem by zase podle státního zástupce měli být odsouzeni pouze za jeden ze dvou žalovaných činů. Navrhl také úpravu některých popsaných skutků tak, aby byly pro obžalované příznivější.

Právní zástupci obžalovaných dnes shodně navrhovali, aby byli jejich klienti viny zproštěni. Z důkazů podle nich nevyplývá vina obžalovaných, státní zástupce podle nich také nevyvrátil jejich obhajobu. Někteří obhájci upozorňovali i na délku trestního řízení, policie stíhané obvinila v roce 2014. Upozornili také, že v kauze nevznikla žádná škoda. Zástupce Agrotecu podotkl, že pokud soud firmu uzná vinnou a neuloží zákaz plnění zakázek, i tak se kvůli případnému odsouzení nebude moci soutěží účastnit.

V kauze bylo původně obžalováno deset lidí, s některými žalobce v minulosti uzavřel dohodu o vině a trestu. Jiní byli potrestáni symbolickými a peněžitými tresty, u dalších bylo od potrestání upuštěno.

První část obžaloby se týkala pěti zakázek na úpravy interiérů pošt a modernizace přepážek na pobočkách v různých místech Česka. Zakázky byly vypsány mezi roky 2012 a 2014. Někdejší zástupce generálního ředitele pošty Soldán spolu s dalšími lidmi podle spisu umožnil, aby tendr získaly předem domluvené firmy.

Druhá část obžaloby, ve které byli aktéři původně městským soudem nepravomocně zproštěni, se týká manažera Agrotecu Richtera a někdejšího ředitele poštovní sekce řízení dopravy České pošty Patrika Zeithamla, který podle spisu zařídil, aby Agrotec dodával poště pneumatiky. U Zeithamla bylo předloni v září podmínečně trestní stíhání zastaveno.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři