Plánované změny DPH u elektronického obchodování v roce 2021

V novele zákona o DPH s plánovanou účinností od 1. 7. 2021 by mělo dojít ke změnám v uplatňování daně z přidané hodnoty (DPH) u elektronického obchodování (tzn. e-commerce).

bnt attorneys-at-law s.r.o.
Elektronické obchodování, změna DPH
Foto: Fotolia

Tyto změny se týkají pravidel pro určení členského státu zdanění a ovlivní zejména prodejce zboží, kteří uskutečňují prodeje zboží do jiných členských států EU koncovým zákazníkům například prostřednictvím e-shopů.

Uvedené změny jsou obsaženy v novele zákon o DPH, která je v současné době v legislativním procesu vedena pod sněmovním tiskem č. 867. Novela zákona o DPH nebyla dosud schválena, proto může být její účinnost posunuta.

S touto změnou pravidel dochází k rozšíření zvláštního režimu jednoho správního místa Mini One Stop Shop (MOSS) na One Stop Shop (OSS). Do tohoto zjednodušujícího režimu lze podávat přihlášky k registraci již od 1. 4. 2021 s tím, že odvod DPH s jeho využitím bude možný od 1. 7. 2021.

Využít OSS mohou prodejci zboží na dálku (e-shopy) zákazníkům do EU, poskytovatelé služeb zákazníkům v EU a provozovatelé elektronického rozhraní (digitální platforma).

Koho se tento režim týká?

Provozovatelem elektronického rozhraní je osoba povinná k dani, která za použití elektronického rozhraní (např. elektronického tržiště, platformy, portálu) usnadňuje dodání zboží nebo poskytnutí služby. Prodejci zboží využívají prostoru na tzv. elektronickém tržišti k prodeji svého zboží a provozovatel elektronického rozhraní umožňuje dodání mezi prodejcem a koncovým zákazníkem. Provozovatel elektronického rozhraní obvykle nastavuje podmínky dodání, přepravy, platby či vrácení zboží.

Pokud tedy například český plátce daně dodá zboží na dálku v hodnotě do 10 000 EUR, vystavuje daňové doklady s českou daní a odvádí daně v ČR. Pokud je však roční hodnota vyšší než 10 000 EUR ročně, má plátce daně dvě možnosti:

  • Registruje se ve všech státech, kam dodal zboží a tam si plní daňové povinnosti.
  • Registruje se do zvláštního režimu jednoho správního místa na portálu české daňové správy.

V těchto případech registrace OSS slouží k odvodu DPH v ČR u vybraných plnění, která jsou poskytována přeshraničně koncovým spotřebitelům do jiných států EU a u kterých vzniká povinnost odvodu DPH v členském státě spotřebitele (členský stát spotřeby). Dodavatel (uživatel OSS) se registruje do režimu OSS a odvádí DPH pouze v jednom členském státě EU (tedy ČR), ačkoliv se jedná o přeshraniční plnění v EU.

Použití zvláštního režimu jednoho správního místa (OSS) není povinné, ale výrazně zjednodušuje uživatelům odvod DPH u vybraných plnění, u nichž má být DPH vybraná v jiném členském státě EU.

Správcem daně zvláštního režimu jednoho správního místa je Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště pro Brno I.


Zdroj: BNT journal
Novela zákona o DPH, Finanční zpráva/Novinky 2021/Daně

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články